| comedy a întrebat:

sunt clasa a 8-a, si nu stiu ce meserie sa aleg, habar -n-am am mai multe variante dar nu sunt sigur nici in aceste meserii: agent de vanzari sau ispector opc, sau ca si contabil dar am inteles ca ii foarte greu, am media celor 4 ani in jur de 9.50, la o scoala buna, nu stiu ce sa fac, ma ajutati va rog! sau o alta meserie daca stiti mai bune, as merge la un liceu bun de teoretica, aceasta a fost un prim plan al meu dar cunosc cazuri in care persoana respectiva a invatat mult, a tras cu invatatu, facultate, bac, a obtinut tot, si acuma cauta un loc de munca si o sa aiba un salar normal de 10-12 milioane, dupa atatia ani de studii, eu nu vreau sa ajung asa, mai bine o meserie decat atata teorie, cele mai bune pareri primesc funda! mersi!

Răspuns Câştigător
| yekto a răspuns:

Daca vrei sa incepi munca inaint de a termin facultatea poti alege info, daca vrei sa incepi dupa ce termini poti alege medicina (si ca asistenta gasesti de lucru usor - cu spaga de rigoare in multe judete daca nu toate), nu stiu care e situatia la arhitecti, cat de usor gasesc de lucru. e mare nevoie si de ingineri (n-as putea spune ce domenii exat). daca iti plac si iti e usor sa inveti limbi straine poti face limbi si sa alegi 2 care nu sunt asa uzuale dar se cer (poate ca chineza, araba, germana, o limba scandinava - poate cineva mai avizat stie mai bine).
Dar indiferent ce ai sa alegi alege sa iti placa, fa asta cu pasiune si v-ei avea succes daca excelezi.
nu te lasa intimidata de cei ce au avut esecuri, uita-te si indreapta-te spre cei ce au reusit sa faca ceea ce iti place si tie si fa exact ca ei happy
Succes

1 răspuns:
| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, parerea mea este ca, sa cauti o scoala, cu multa practica. Ai vrea sa faci o profesionala sa intri direct la munca? Sau vrei multa teorie sa imbatranesti in scoala?