| miamo a întrebat:

Buna sunt mihaela as vrea sami deschis un magazin second hand cu haine numai din anglia credeti ca va merge pe criza. Multumesc

16 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Daca ai un vad omercial bun este imposibil sa nu mearga.
Important este cine vinde, pentru ca la vanzatori tentatia este mare sa mai bage si in buzunar.

| canarita a răspuns:

Super idee... oricum si Kate Moss cumpara haine vintage de la second... a declarat ea...eu cumpar haine din Mall, din Italia, de firma, de la dif.marci si de la targuri second tot vintage...chestii care nu legasesti in comert...bineinteles nu de la tigani... uneori le port, alteori nu, imi place sa le am...ideea este sa le fierbi in clocot in apa mult timp de o ora cu bicarbonat sa distrugi orice bacterie...

Pe criza romanii sunt fuduli si se imbraca...si cum nu toti sun Monica Columbeanu, fite si figuri, romanii se straduiesc sa arate decent si cu bani mai putini

| unromandestept a răspuns:

Nu stiu daca magazinul second-hand pe care vrei sa-l deschizi va merge pe criza dar cu siguranta va merge pe apa mai exact "apa sambetei" daca nu inveti cateva notiuni de marketing. In primul rand trebuie sa descoperi ce-si doreste piata si abia apoi vii cu un produs, serviciu, magazin second-hand, etc... daca asta isi doreste si publicul. Studiaza, analizeaza, pune in practica! Mult succes!

| Leea1234 a răspuns:

Nu as vrea sa te descurajez, dar eu cred ca nu va merge!
pentru ca romanul ...chiar daca nu are bani, prefera sa se imbrace din "europa "si stie ca el este primul care imbraca acele haine!
desi poate hainele aduse de tine au calitatea mai buna decat cele chinezesti!
si oricum de cele mai multe ori cand cineva aude second-hand...se gandeste la haine uzate, purtate si din start nu-l mai incanta!
eu iti doresc din tot sufletul, sa-ti "mearga" afacerea!

| pababiba a răspuns:

Daca ai ''simtul comerciantului'' si stii ce marfa sa aduci cred ca o sa rupi norma, stii ca si mini prix e partial second hand, deci da cred ca o sa mearga

| pababiba a răspuns:

Scuze de tarziere dar m-a luat somnul, adica unele dintre produse sunt second hand, altele cu mici defecte, iar altele nu au licenta producatorului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miamo vreau sa iti dau sperante...pentru ca pe scara mea...acum 2 saptamani s-a "instalat" un sh de import america...si.ideea e ca astia care au avut sclipirea sa faca asa ceva...au avut o idee buna.pentru ca le'a iesit...eu vad mere lume intrand si iesind!(si apoi...mai gandeste'te si la criza...cu criza asta.cred ca o sa dai lovitura...mai ales ca am auzit ca in marea britanie sunt haine excelente) Iti urez multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai gasit Furnizor? Pot sa iti recomand eu unul, si eu am un magazin second hand in Bucuresti, care merge destul de bine.
detalii la alya_sh@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu crad ca DA, .eu cred ca voi fi prima care v-a cumpara...

| yuli10 a răspuns:

Merge sigur! la mine in oras s-au deschis 2 atfel de magazine de cateva luni. eu nu am fost niciodata dar pentru cei din categoria de varsta 30-50 ani e foarte interesant. cand am trecut prin zona aia intr-o sambata erau reduceri si lumea astepta la coada sa intre cu vreo 10 minute inainte de deschidere. mi-a zis maica-mea ca a fost si ea pe acolo sa vada ce e si au hanorace de firma si nu arata nici rau calitativ, i-a luat lu` fratimi-o unul adidas dar nu stiu daca l-a purtat desi arata bine.
si in plus, am auzit ca in bucuresti s-a deschis un sh cu genti si pantofi de mari marci internationale care se dau la preturi bune (adica o geanta care s-ar gasi in mod normal pe piata la 5000$ se da la 1000, si in stare excelenta).

| pam_pam a răspuns:

Pai da, se poate sa mearga. Dar nu pune numele "second hand", mare, pe vitrina. Pune ceva gen tricouri la 10 lei, chestii de genu`. Eu una nu-s de acord cu hainele sh, in schimb ultima oara cand am fost in Brasov, m-a tarat matusa intr-un targ sh si mi-am luat o gramada de genti de firma, gen Debenhams si Bijou. Cred ca numele va face mare lucru, si sunt de parere ca nu trebuie sa fie sh. Orice altceva. Bafta!

| eewan a răspuns:

Depinde.
1.de unde aduci marfa si cat te costa
2. unde e amplasat magazinul
3. ce salarii dai angajatilor(daca le dai mici fii sigura ca te fura mai ales ca e sh)
4.cat de mult reusesti sa scazi din cheltuielile lunare(lumina, etc)
5. daca stafful tau o sa aiba experienta si o sa stie sa se comporte cu clientii.(asta e cea mai buna publicitate.de la om la om)
6. daca ai vointa si curaj
7.sa nu iti faci griji daca in primele 2 luni iesi pe 0.reclama la asa ceva se face de la om la om
8.ai putea sa platesti un subiect in ziar.in care sa scrie ca a aparut o noua oportunitate...stii tu mai bine ca mine
Succes

| eewan a răspuns:

Si am uitat
9.sa nu faci imprumuturi.
10.si acum serios intr-o zi buna vanzarile ajung pe la 1000de euro la un sh

| Mitss a răspuns:

Pababiba cum adica partial second hand? explica-mi si miebig grin

| anahy a răspuns:

Da cred ca va merge

| tynuzu a răspuns:

Mai oameni buni, nu va aruncati asa ca nu e chiar cum zic unii de paici, am si eu un magazin second-hand full de haine categoria crema daca ati auzit si nu fac nici macar 2 mil. pe zi...cum zice unu mai jos, romanii sunt fuduli, mai bine isi cumpara 3 produse noi si da pe ele un salariu de pe o luna decat sa vina la tine sa-si cumpere de 2-3 mil. N produse care nu au absolut nici un defect. Daca are cineva sa-mi spuna ceva sau sa ma contrazica...chiar astept! Va saluta Bogdan