| Andreeadeea23185 a întrebat:

Am 16 ani si stau intr-un oras destul de aproape de Constata. As dori sa lucrez part-time pe timpul verii, ce sanse am? As dori recomandari de site-uri de unde pot afla de diverse locuri de munca, sfaturi, domenii in care as purea lucra...

1 răspuns:
| Plato a răspuns:

Sanse 100%, de ce nu ai avea?
Site-uri sunt jobzz.ro si ejobs.ro.
E legal sa fii angajat de la 15 ani, nu stiu de unde a aparut ideea ca nu poti daca esti minor. Atata doar ca nu poti fi angajat pentru munci grele (santier, fabrici etc.). E cat se poate de legal sa prestezi munci usoare/medii, nu evita nimeni sa te angajeze. Unde stau eu, in Cluj, vara sunt pline localurile de tineri ca tine (angajati).