| anonimadinAlba a întrebat:

Buna TPU! Am 16 ani si tocmai mi-am deschis un cont la banca unde imi va intra mostenirea de la tatal meu, eu fiind singura moștenitoare. Când am fost la banca mama a tinut sa fiu eu titularul contului, iar ea imputernicita.
Intrebarea mea este, dupa ce imi vor intra banii, ea va putea sa scoata bani? Sa efectueze plati cu cardul? Sa verifice cat cum si unde am cheltuit?

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Din moment ce este imputernicita, evident. Persoana imputernicita va avea acces la conturile si la sumele disponibile, in plus va putea efectua diferite operatiuni pe cont.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind imputernicita si mama ta va putea face operatiuni prin cont, dar nu poate folosi cardul tau decat daca tu ii dai cardul si ii spui PIN-ul cardului.