| miriciavoivod a întrebat:

Salut,

daca exista o poprire pe un cont, in care intra salariu, deci banca deblocheaza banii de salariu (poprirea fiind retinuta de angajator), asa ca de pe el se pot face plati cu, cardul

iar daca dupa o plata cu, cardul se face retur, deci banii sunt returnati in cont, deci NU e un venit

dpdv legal proprietarul contului are dreptul sau nu la banii aia?
si as dori sa stiu care e legea (numar de lege, etc)

multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista 2 situatii:
1.Ai platit ceva care nu ti-a fost livrat. Restituirea banilor este legala si ai dreptul la acesti bani.
2.Ai platit ceva ce ti-a fost livrat si, din eroare, vanzatorul iti restituie suma platita. In acest caz nu ai dreptul la acesti bani si trebuie sa-i retrimiti vanzatorului.
Regulile generale de cumparare si plata sunt prevazute in Codul civil.

| miriciavoivod explică (pentru Ioandelasal):

Deci, returul se califica, ca a doua situatie?
adica, nu mai am dreptul la bani?

| Ioandelasal a răspuns (pentru miriciavoivod):

Nu ai dreptul in situatia expusa la pct.2.
Ai avea dreptul daca banii au fost retinuti peste suma poprita si atunci ai dreptul la restituire.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, are dreptul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la banca unde ai cardul si întreaba i pe ei.