| Confuzul9din10 a întrebat:

Am o întrebare. As vrea sa imi fac cont bancar in care sa depun bani dar nu multi, in jur de 50-100 de lei pe luna.Ce acte am nevoie pentru aceasta? Exista o piedica pentru că depun o suma mica? Exista vreun comision pentru întreținerea cardului și daca da cat este? Si care după părerea voastră e cea mai buna banca pentru a face asta?

Răspuns Câştigător
| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Bineînţeles că exista o taxă pentru a depune bani la o bancă (nu îţi pot spune cât este, pentru că depinde de la o bancă la alta, de la un tip de cont la altul, etc.).
Nu există o sumă limită, dar trebuie să fie mai mare decât taxa pe care banca ţi-o ia lunar pentru depozitul de bani.
Ca să ai cont bancar trebuie să ai 16 sau 18 ani (depinde de la o bancă la alta).
Dacă vrei să depui 50 de lei pe lună este destul de mult (depăşeşte taxa lunară).

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci cu cartea de identitate si iti faci cont si card.
Da exista niste comisioane de cativa lei pentru administrare cont s card pe luna.

BT si ING au cele mai mici comisioane

| mihai69 a răspuns:

1. Cartea de identitate valabilă;
2. Nu neapărat;
3. Da; depinde de la o bancă la alta și în funcție și de tipul contului;
4. Cea care te satisface pe tine cel mai bine. Nu e musai să fie aceeași cu aia de care sunt eu mulțumit.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Doar cartea de identitate. La BT au cele mai bune conditii pentru ce it trebuie tie. Comision lunar 0 pentru contul curent, card Visa Electron atasat, comision 0 pentru extragerea de numerar din bancomatele BT. Dar ATENTIE! se comisioneaza alimentarile contului prin transfer bancar sau de catre alte persoane si bineinteles platile prin OP. Daca vrei internet banking (pe PC) dai 1 leu/luna. La rulaj lunar de 700 lei era oferta buna la ING.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De exemplu pe cardul de bcr unde iau salariul, am un comision de 3 lei lunar, si cand pun bani pe card nu platesc comision.