| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU, am o nelamurie, am un ceas rolex date just D12 si e un ceas mecanism vintage, ceai care cunosc ceasurile mecanice, imi puteti spune ce valoare ar avea acest ceas? Eu am cautat preturile pe internet si am ramas wow, de la 410 milioane in sus, multumesc anticipat

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai certificatul de originalitate a ceasului si e in stare buna de functionare, atunci valoarea (pentru colectionari) poate fi pana la 6000 euro (30000RON).
In lipsa certificatului de autenticitate poti apela la reprezentantele firmei Rolex, pentru certificare (te va costa pana la 3000 euro, cu plata anticipata).
Un "Rolex" fara certificat de autenticitate valoreaza cel mult 100 RON.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu 410 milioane iti iei avion nu Rolex. Un Rolex nou, modelul tau este peste 6, 7-8 mii euro. Fiind vechi nu primesti mai mult de jumatate. Aia inseamna circa 15-16 mii lei dar pentru asta trebuie sa ai si dovada ca-i original.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vrei sa il vinzi?

| sierra1 a răspuns:

Doar să fie ORIGINAL că la noi, 99, 9% sunt contrafăcute

| doctorandus a răspuns:

Dap, dacă e autentic și ai și certificat. Că există o mulțime de Rolexuri false.

| johnnny123 a răspuns:

Pasul 1: Mergi la un dealer Rolex sau la un service autorizat și verifică-i autenticitatea.

Fără asta, discuția nu are rost. Pentru fiecare Rolex autentic din piață există 10000 de "Rolex"-uri contrafăcute.

De unde-l ai? Dacă nu-i cunoști originea, nu ai acte de proveniență și cutie originală, puțin probabil să fi găsit "din întâmplare" un Rolex autentic într-un fund de sertar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De pe unde l-ai mai furat și pe ăsta dacă nu ii cunoști nici măcar valoarea sa reală?

| AmandinaDragan a răspuns:

Am si eu un Rolex - o copie fff reusita. Am dat 20 de euro pe el, in magazin este 4000 euro.