| alexandru135 a întrebat:

Vreau sa fac un credit ipotecar in valoare de 25 000 de euro plus inca 20 000 stransi de mine pentru a cumpara un apartament. Problema este ca la BRD cand am intrebat mi s-a spus ca trebuie sa se faca o evaluare a locuintei iar de abia atunci voi primi bani, care vor ajunge in 3 saptamani dupa verificarea actelor. Aș dori sa stiu daca este la fiecare banca aceeasi procedura deoarece foarte multi dintre vanzatori nu accepta sa vanda cu credit si doresc bani jos. Eu personal as vrea sa pot scoate bani fara evaluare ca mai apoi sa pot da toti banii jos cand vad un anunt interesant. Funda celui mai bun raspuns!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate bancile fac o evaluarea a imobilului, in cazul tau apartamentul, daca acesta este ipotecat pentru garantia creditului.
Daca garantezi cu alt imobil atunci se va face evaluarea aceluia.

| ziftode a răspuns:

Daca singura garantie a imprumutului e apartamentul, atunci toate bancile fac la fel, daca gasesti alta garantie sau girant, atunci poate ca nu

insa, sa iti mai spun un lucru, poate e mai bine pentru tine sa nu platesti cu banii jos, pentru ca toti cei care nu sunt de acord cu plata prin banca (pentru banca verifica apartamentul)... POATE, POATE... S_I_G_U_R AU CEVA DE ASUNS!