| Eugeniusu a întrebat:

La ce banca imi sugerati sa merg pentru a pune niste bani stransi pe card, dar sa pot scoate cand vreau de pe card si sa-i las in euro. Dau funda si vot!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti deschide un cont in euro, in paralel cu un cont in lei.
De la bancomat poti scoate bani convertiti (prost) in lei.
La caserii poti scoate si euro.

Daca ai suma mai mare, o parte le poti face depozit, iar restul pe cont curent, ambele in euro.
La contul curent poti atasa card de debit, la care este indicat sa pui limita zilnica cu o suma relativ mica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

ING sau BT, au momentant cele mai mici comisioane

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nici una. Dobinzile sunt niste batai de jos. Cumpara niste aur mai bine. Sau investeste in BC... happy

| gabicoo a răspuns:

BCR

| StefanDrg a răspuns:

Raiffeisen. Dupa parerea mea e cea mai buna banca. Acolo am si eu cont

| Kyttynna a răspuns:

In primul rand orienteaza-te ce banci sunt cel mai aproape de adresa de domiciliu pentru ca cel mai probabil la acelea te vei duce cel mai des. Apoi intereseaza-te la fiecare de taxele si comisioanele aferente depunerii, retragerii de numerar si comisionul de administrare lunar al contului curent in lei
/euro sau al cardului daca optezi si pentru el. Si aceste criterii sunt cele mai importante pentru a lua decizii.

| Eugeniusu explică (pentru Kyttynna):

Raiffeisen este cea mai aproape. Dar nu prea stiu cum este cu taxele si comisioanele. Adica nu pot sa ii pun direct pe card fara prea multe hârțogăroaie si sa scot cand vreau din bancomat cu o mica taxa?