| 拉维尼亚 a întrebat:

Vreau să plătesc o viză cu cardul. Viza mi-am făcut-o pe un website internațional iar prețul este în dolari. Întrebarea este dacă pot să o plătesc cu un card romanesc cu bani românești sau trebuie să îmi fac card în dolari?

Răspuns Câştigător
| Diana100001 a răspuns:

Bună! Nu am fost în această situație, dar, în schimb, am comandat de pe site-uri internaționale, având lei pe card. Mi s-a făcut automat convertirea şi mi-a fost retrasă din cont suma în lei corespunzătoare cursului valutar al băncii în ziua respectivă. În plus, s-a mai perceput un comision de conversie pentru acea tranzacție (în cazul meu, undeva la 3-4 lei).

1 răspuns:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Poti sa o platesti cu un card in lei, se face automat conversia in dolari la cursul Visa sau Mastercard. Poti plati cu un card in lei in orice moneda, se face automat conversia.