| ElenaSt2011 a întrebat:

A fost cineva la munca in straintate prin intermediul firmei COM Invest? (iata detaliile firmei: Office Cluj-Napoca:
Piata Unirii nr. 10 ap. 14
Tel: 0264-406879, 0740-173282
E-mail: info@com-invest.org
http://www.com-invest.org/)

Este SERIOASA aceasta firma? Poti avea incredere in firma asta ca intr-adevar ofera locuri de munca in Grecia? Sau sunt doar tepe? Nu au scris nimic despre comisioane cerute pentru intermediere job-uri.

M-am inscris pentru un job in hotel in Grecia si mi-au scris ca este interviul cu angajatorii via Skype si pot sa-l fac de acasa, de la mine, sambata 2 martie 2013 intre orele 15 si 17.

Este logic ca reprezentantii unei firme care se respecta sa vina la sediul firmei din Romania cu care colaboreaza, si sa tina interviurile FACE-TO-FACE (nu via Skype) cu cei care candideaza pentru posturi de chelneri, receptionere, bucatari si cameriste in hotele grecesti.

Daca a fost cineva la munca in Grecia prin intermediul acestei firme, il rog (o rog) sa imi scrie pe scurt: daca au primit
intr-adevar acel loc de munca promis sau a fost teapa, la ce hotel (eventual in ce tara) au lucrat, cum au fost platiti, eventual alte informatii pe care le considera importante in acest sens.

NU vreau sa ma aventurez asa, fara sa stiu nimic despre firma si cat de serioasa este.

Multumesc mult si DAU FUNDA pentru cel mai concludent raspuns.

Răspuns Câştigător
| IonutDX a răspuns:

In general e bine sa cauti informatii despre cei cu care vrei sa faci o afacere. Cel mai simplu un google search...

http://www.google.ro/......tp?/search

http://forum.softpedia.com/topic/573767-com-invest/

| ElenaSt2011 explică (pentru IonutDX):

Buna ziua. Multumesc mult pentru raspunsul la intrebare.

Imi cer SCUZE ca nu ti-am raspuns mai repede, dar, am fost extrem de ocupata. Mi-a folosit enorm de mult acel link si postarile afisate acolo.
Doar comentarii negative la adresa acestei firme erau afisate in forum. Mie mi-au scris un e-mail in care mi-au cerut ID-ul meu de Skype (dar ei nu mi-au scris ID-ul lor de Skpye si acesta nu apare nici pe website-ul lor, nici macar in tab-ul Contact) si m-au programat la un interviu pe 2 martie, intre orele 15 si 17, dar NU m-au contactat DELOC, desi am avut Skype-ul deschis intre orele 15 si 18. Nu mi-au scris nici vreun e-mail ulterior pentru o reprogramare la un alt interviu. Deci, au dat dovada ca nu au fost prea seriosi.

Iti doresc o duminica placuta.

| IonutDX a răspuns (pentru ElenaSt2011):

O idee ar fi sa cautati pe site-urile de rezevare online a camerelor de hotel datele de contact, poate chiar site-ul hotelului respectiv unde de obicei se gaseste o sectiune creata pentru cei care cauta un loc de munca si sa le trimiteti un email in care va prezentati pe scurt, important ar fi sa reiasa sa aveti experienta si ca sunteti o persoana care va fi foarte utila firmei, puteti specifica, daca hotetul are un standard de calitate mai ridicat, ca sunteti dispusa sa lucrati o perioada gratuit pentru a dovedi angajatorului ca sunteti persoana potrivita pentru mentinerea/crearea succesului hotelului respectiv. Site-ul poate fi gasit foarte simplu cautand dupa numele hotelului, in principiu un hotel care se rescta are un site, un alt fel de carte de vizita.

Puteti apela si la servicii; e unor site-uri de genul ejobs din alte tari. Eu cred ca prima varianta, cea directa e cea mai buna.

Probabil ca am scris lucruri deja stiute, intentia mea e de a ajuta, imi cer scuze daca am fost redundant.

Succes!

| ElenaSt2011 explică (pentru IonutDX):

Multumesc mult. Am auzit si eu despre aceasta metoda, DAR, prefer sa aplic pe site-urile cu oferte de munca. Cred ca angajatorii interesati de angajarea unor persoane, posteaza anunturi in acest sens. Nu am vazut prea multe website-uri care sa contina acea sectiune creata pentru cei care cauta un loc de munca.

Multumesc oricum pentru intentia de a-mi da un sfat in acest sens.