| ElenaSt2011 a întrebat:

Buna seara.

A plecat cineva la munca prin intermediul firmei Angelov Consult? Firma si-a facut reclama pe website-ul www.ejobs.ro De acolo am aflat despre aceasta firma.

Aceasta firma ofera job-uri pe vase de croaziera (pe rauri). Website-ul lor este: www.angelov-consult.com Acolo NU apar informatii despre taxele de intermediere ale firmei pentru intermedierea unui contract. Nici in e-mail-urile primite de la aceasta firma NU scrie nimic despre costurile de intermediere pentru un post.

Mi-a zis doar telefonic (costa 300 de euro, platiti la data primirii contractului). Am primit contractul pe e-mail AZI, dar nu are stampila, decat o semnatura a managerului, e-mail-ul, website-ul oficial al firmei, numele si logo-ul lor (la finalul fiecarei pagini).

Imbarcarea mea trebuie sa aiba loc miercuri 29 mai 2013, din BUDAPESTA. Daca ar fi o TEAPA, as da banii de drum degeaba, plus banii de taxi (de la aeroport pana la locul de imbarcare al vaporului) si retur.

Cum sunt DOAR EU cea care ma imbarc la acea data (am intrebat-o in timpul interviului pe SKYPE), si NU CUNOSC pe nimeni care sa fi primit un job pe vapoare prin intermediul firmei
Angelov Consult, ma BAZEZ pe ajutorul membrilor tpu.ro

(Mentionez ca am fost sunata si testata la limba germana, de catre angajatorii straini (era un numar cu prefix 41- Elvetia cred) si ulterior mi s-a zis ca am fost acceptata si am primit contractul de munca prin e-mail.

Stiu ca o SOLUTIE este sa contactez printr-un e-mail firma angajatoare (e website-ul www.gsellundpartner.ch) si sa intreb daca este adevarat ca am fost acceptata pentru un post pe vaporul MS Bolero, DAR, am riscul sa imi raspunda prea tarziu (ex. cand ar trebui sa fiu deja pe vasul lor) sau acestia sa ia legatura cu firma de intermediere, sa le prezinte e-mail-ul meu si sa ma fac de cacao - ar rezulta clar ca nu am incredere in ei si chiar in angajatorii straini (ca de aceea le-as scrie e-mail inainte de imbarcare).

Ce ma SFATUITI sa fac in acest caz? Este vorba despre drumul spre Budapesta (Ungaria), taxi-ul spre port (caci sunt singura care se imbarcheaza) si trebuie sa ma descurc pe cont propriu.

Stiu ca o metoda este sa platesc comisionul de intermediere de 300 euro DUPA ce ajung pe vapor - dar, drumul spre Budapesta si taxi-ul acolo costa, iar daca este teapa am pus-o.

Voi ce ati face in locul meu?

Astept raspuns, va multumesc anticipat si evident, dau funda.

2 răspunsuri:
| floppy5 a răspuns:

Ce ai rezolvat? astept raspuns ..mersi

| Mircea_Dani_1974 a răspuns:

Amvazut ca asa se face mai nou, te ia cu interviul, esti acceptat si dupa aia iti arunca bomba adica comisionu 300 euro care este destul. Si uite asa am renuntat. Ca dehh, de aveam 300 de euro .....yuhuuu