| RaduPetrache a întrebat:

Buna ziua!

Am deschis recent un PFA. Lucrez ca freelancer pe platforme de acest tip si am o nedumerire. Citind in ultimele zile, am descoperit un lucru extrem de ilogic pentru cineva la inceput de drum.
Sa presupunem ca eu, intr-un an reusesc sa generez intre 10.000 si 15.000 euro pe platforma de freelancing.
Platforma respectiva isi ia comision 20%, dupa care eu va trebui sa platesc catre stat CAS + CASS + 10% impozit pe venit, iar aici intervine ultimul aspect care mi se pare bataia de joc suprema, platesc si TVA 19%? (deoarece clientii sunt din afara tarii?)....am tot citit despre un asa zis "TVA intracomunitar/extracomunitar pe care trebuie sa il detin in situatia asta)
Sunt la ani lumina de plafonul de 60.000 euro sau 100.000 euro, cat o mai fi acum, ca incasari pentru a plati TVA 19% si mi se pare de-a dreptul absurd ca eu la final de an sa platesc 80% taxe iar din 15.000 euro sa raman in buzunar cu 3000 euro. Sunt sclavul statului la propriu?

Spuneti-mi va rog ca am inteles eu gresit...

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai inteles tu gresit.

Ai aici explicatie legata de plata TVA in cazul tau

https://www.portalpfa.ro/......-2154.html

| sierra1 a răspuns:

Nu-i nimic ilogic, e doar legislația - pe care o RESPECTI. Mai vezi și aci, ajută:

https://www.contabilitatepebune.ro/......la-un-pfa/

| RaduPetrache explică (pentru sierra1):

Nu e nimic ilogic ca la final de an, eu din 15.000 euro sa raman cu 3000 euro? laughing