| DanBalan2001 a întrebat:

Buna ziua am fost repartizat la Colegiu econmic Dimitrie Cantemir Suceava cu media 8.26 la Tehnologica-servicii-economic ce anume se invata la acest profil?
Pot ca sa-ma transfer de la acest profil la Economic(real)?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult batai, droguri la liceul ala.

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Eu sunt la un liceu tehnologic pe economie in Timisoara, despre liceul tau nu pot spune cum se invata in el sau ce fel de copii sunt acolo, dar iti pot spune ce materii faceam eu in clasa a noua, se poate sa difere putin. In primul rand, vor fi MODULE, adica materii specifice profiluli care nu se inchid pe semestru, ci doar la sfarsitul anului, adica totul e ca la celalalte, doar ca o sa fie mai multe note. Vei face in primul rand CONTABILITATE, la mine in liceu asta e "materia sfanta de baza " pe care o faci in fiecare an, si cred ca dam si bacul din ea, vei face mate, romana si engleza din care vom da bacalaureatul, ca materii specifice eu am avut : CALITATEA PRODUSELOR SI SERVICIILOR, ORGANIZAREA UNITATII ECONOMICE. Se va face si practica si de aceea noi facem mai multa scoala, adica luam vacanta mai tarziu. Contabilitatea ei o numesc " patrimoniul unitatii economice ", asa ca in caz ca auzi denumirea asta sa nu te sperii. In clasa a zecea eu am facut ca materii specifice EDUCATIE ANTREPRENORIALA, PROTECTIA CONSUMATORULUI SI A MEDIULUI, COMUNICARE PROFESIONALA, si bineinteles CONTA... Nivelul la care inveti depinde de scoala, la mine in Timisoara, Colegiul Economic e o scoala medie in spre buna, si chiar se invata. Te sfatuiesc sa vorbesti cu cineva din scoala aia ca sa aflii daca te multumeste. Cu transferul nu prea stiu ce sa zic.La unele scoli te poti transfera din sem a doilea, la unele nu poti. Eu de exemplu m-am transferat in clasa a noua in sem doi de la filologie la economic, iar o cunostinta nu a reusit sa se mute de la un liceu la altul pe profil uman.Zic sa incerci si sa te interesezi de transferul din sem 2. Succes.