| wowmentol2 a întrebat:

Buna ziua!
Am un SRL, activitatea sa principala a fost Lucrari de construcții a cladirilor rezidentiale si nerezidentiale (cod caen 412). In momentul de fata firma si-a intrerupt activitatea din 2019 - prezent. Acum as dori sa ma apuc de: Cod caen 4791)- Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet.

1. Pot face asta, cu aceeasi firma? Sau trebuie deschisa o alta firma cu un alt domeniu?

2. 4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet se poate face cu un PFA sau doar cu SRL?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Poti face, dar trebuie sa faci un act aditional cu codul noii activitati la Registrul Comertului, cu codul CAEN a noii activitati (te va ajuta contabilul firmei).

2. Activitatea o poti face atat ca PFA, cat si ca SRL.
Daca ai SRL deja functional, atunci e mai simplu si mai indicat sa faci prin ea.