| BudescuBogdan a întrebat:

As vrea sa imi fac o companie de transport marfa si vreau cateva informatii. 1. Cam de ce autorizatii imi trebuie? 2. Documentul care insoteste marfa este avizul de insotire a marfii sau scrisoarea de trasura CMR? 3. In afara de soferi, manager in transport si jurist, de ce posturi as mai avea nevoie? Rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Trebuie sa ai o societate comerciala cu activitate de transport marfa. Va trebui sa ai un sediu social, spatiu de garare pentru masini asigurat, parcul de masini apt tehnic pentru transport

2. Avizul de insotire a marfii descrie marfa transportata de masina. Scrisoarea de trasura descrie traseul de urmat cu marfa.

3. Mai ai nevoie de un contabil, de un dispecer (care preia si distribuie comenzile si comunica cu soferii si clientii), de persoana care intocmeste actele de transport, se ocupa de logistica, tine evidenta reparatiilor, consumurilor etc.