| Sophie88 a întrebat:

Unde (pe ce site) pot gasi legislatia privind documentul de transport marfa?
Lucrez ca facturista, un sofer a avut probleme la ARR, unde sustin ca factura nu este doc. de transport, doar avizul de insotire a marfii. Vreau sa stiu, daca dupa lege se poate transporta marfa cu factura, fara aviz, sau nu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cei de la ARR nu cunosc legislatia. Factura este si document de insotire a marfii, doar daca nu se emite factura la data transportului este obligatoriu avizul de insotire. Prevederile sunt cuprinse in Ordinul MFP nr. 2226/2006, cu md. ulterioare, anexa nr.3, citez:
"ANEXA 3.Normele de intocmire si utilizare a facturii
Formular cu regim intern de tiparire si numerotare.
1. Serveste ca;
- document pe baza caruia se intocmeste instrumentul de decontare a bunurilor livrate si a serviciilor prestate;
- document de insotire a marfii pe timpul transportului, dupa caz;
- document de incarcare in gestiunea cumparatorului;
- document justificativ de inregistrare in contabilitatea furnizorului si a cumparatorului;
- alte situatii prevazute expres de lege
2. Se intocmeste in doua sau mai multe exemplare pentru livrari de bunuri si/sau prestari de servicii.
In situatia in care factura nu se intocmeste in momentul livrarii, bunurile livrate sunt insotite pe timpul transportului de avizul de insotire a marfii." Numai bine!