| Matei_Flor_1988 a întrebat:

Buna ziua! As vrea sa trimit bani din Iraq si sa primesc in Romania.Stie cineva cum as putea? Nu merge cu Western si nici prin banca.Am incercat.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Prin cripto monede sau revolt, poți folosi un vpn sau tor

38 răspunsuri:
| omuletulofficial a răspuns:

Transferwise, Wise mai recent, e cel mai simplu si e instant. Comision foarte foarte mic big grin

| doctorandus a răspuns:

Dap, vezi să nu ajungi la pușcărie.

| Matei_Flor_1988 explică (pentru omuletulofficial):

Am incercat, nu se poate din Irak?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu prea inteleg cum ai tu cont bancar in Irak si cum vrei sa-i transferi international in Romania, in alt cont tot al tau?
Asa ceva este greu de crezut chiar si de banci.
Probabil ca se considera ilegala tranzactia, mai ales daca este suma mare si banca refuza sa fie implicata in cazuri de frauda sau spalare ilegala de bani.

| Matei_Flor_1988 explică (pentru Violleta2022):

Doamne fereste! Nu am cont bancar.Sotul meu are bani acolo si vreau sa-i iau, care e problema?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Matei_Flor_1988):

In acest caz, sa sune el personal la banca lui, sa vada de ce banca refuza sa-i faca transfer bancar in contul tau.
"Care-i problema?"
Asta nu trebuie sa ne intrebi pe noi, ci pe banca din Irak care refuza tranzactia!
In tarile in care terorismul si atacurile sunt la ordinea zilei, transferurile bancare in special cele de bani multi, sunt atent controlate si verificate, pentru a nu finanta un alt atac, arme sau munitie.
Daca sotul tau detine banii legal si poate dovedii bancii acest lucru, poate merge personal la banca si poate ordona bancii sa faca acest transfer.

Nu-mi este clar cum poti TU sa iei banii din contul sotului.
Daca el este titularul contului bancar si a murit, atunci se face succesiune si cu acte oficiale traduse, se poate obtine accesul la contul bancar de acolo si transferul in contul bancar din Ro.

| Matei_Flor_1988 explică (pentru Violleta2022):

Femeie,tu ai probleme? Eu vreau sa iau banii LEGAAAL! Nici nu ma cunosti dar mi-ai vazut viata, stii tu ca sotul meu e mort si eu vreau sa -i iau banii? Unii dintre vioi chiar nu aveti ce cauta pe site-uri de genu' si mai dati si sfaturi. Good!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Imi asum ca ma bag inbdiscutie out of nowhere, dar efectiv ti-am tot vazut sfaturile juridice. Ai facut facultatea de drept la Biotera sau Spiru? Herculane?

| Brizbriz a răspuns (pentru RAY):

DRAGUT, FOARTE DRAGUT
dai funda unuia care bate campii... SERIOS
vpn sau tor ascunde unde esti tu fizic, NU ASCUNDE NICI MACAR VAG...
NICI MACAR *****FOARTE VAG***** unde iti sunt banii

| RAY a răspuns (pentru Brizbriz):

Daca are ip de Iran ii poate trimite in România

| RAY a răspuns (pentru Matei_Flor_1988):

Sotul tau cum iti trimite bani?

| Brizbriz a răspuns (pentru RAY):

"acum 4 minute | RAY a răspuns (pentru Brizbriz):
Daca are ip de Iran ii poate trimite in România"
intrebarea spune practic ca NU poate trimite in Romania
asa ca, cauta solutii alternative
iar raspunsul tau nu da nici o solutie, vpn sau tor ascund unde e device-ul cu, care accesezi internetul, insa NU SCHIMBA CU NIMIC

A B S O L U T... NIMIC unde iti sunt banii din banca

not same sheeeeeeet, nici macar vag, nici macar FOARTE vag

| Matei_Flor_1988 explică (pentru Brizbriz):

Deci,ca sa explic..sotul meu e cu mine in Ro si ar vrea sa primeasca o sima de la familia lui.Repet,LEGAL.Au incercat prin transfer bancar si western si nu s-a putut, desi nu e o suma f mare.Eu am intrebat ce aplicatie sau cv pot sa folosesc sa primim banii.Nu inteleg de ce toata lumea face aluzie ca as vrea sa fac ilegalitati.Doamne fereste de asa ceva! Funda am dat-o fix la nervi cuiva care nu a aruncat cu aluzii si a incercat sa ma ajute cu un raspuns, dupa ce mi-a scris tipa de mai sus.Multumesc!

| RAY a răspuns (pentru Brizbriz):

Omule se poate și prin criptomonede, revolt solutii sunt

| RAY a răspuns (pentru Matei_Flor_1988):

Sunt solutii, criptomonede, bitcoin

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ideea e ca în Irak este o politica anti terorism, de asta e greu, de asta am spus sa se folosească și un vpn ca ăștia cauta transfere de astea

| RAY a răspuns (pentru Brizbriz):

Te ai băgat în seama ca tâmpitul, am scris și de criptomonede, dar nu vezi, e vb de securitate, nu ai habar de polotica terorismului

| RAY a răspuns (pentru Brizbriz):

Ma ascunderea IP e pentru securitate lor

| Brizbriz a răspuns (pentru RAY):

Daca tranzactia nu e in nici un fel ilegala, nu ai nici un motiv sa iti ascunzi IP-ul

| Brizbriz a răspuns (pentru RAY):

Daca are vpn, DE ASEMENEA nu o ajuta cu nimic, pentru ca, daca banii sunt in Irak, atunci nu ii poate scoate, indiferent de unde incearca

totusi, recunosc, ca, crypto-monedele ar putea fi o solutie, pierde niste comisioane dar isi rezolva problema
TOTUSI, s-ar putea sa aiba aceeasi problema, NU poate face tranzactii nici spre un wallet de crypto-moneda daca e intr-o tara care are interdictie

asa ca, data viitoare cand faci pe cineva "tampit", incearca sa vezi daca nu cumva ai tu o barna in ochi

| RAY a răspuns (pentru Brizbriz):

Omule dacă bancar nu se poate trebuie aplicate alte masuri

| RAY a răspuns (pentru Brizbriz):

Uita-te la răspunsurile tale atac la persoana, jigniri

| Brizbriz a răspuns (pentru RAY):

"acum 14 minute | RAY a răspuns (pentru RAY):
Https://www.monito.com/send-money/romania/iraq/ron/iqd
"
iti multumesc FOARTE mult pentru raspunsul tau, care CONFIRMA CU SPUME CE AM SPUS EU
2. link-ul tau e din Romania in Irak
1. nu ai verificat rahatul inainte sa il postezi, asa ca te-ai facut de rahat:
https://www.monito.com/send-money/iraq/romania/iqd/ron/1000/?mode=live
"We couldn't find any providers for a 1, 000 IQD - RON transfer
You can try comparing other amounts or currencies"
deci... NICI O SANSA!

ghici de doua ori cine e de fapt "tampit" si se baga in seama... DEGEABA

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Matei_Flor_1988):

Sotul meu are bani acolo. Unde îi are? Banii nu se păstrează în buzunar ci la bancă.

| Brizbriz a răspuns (pentru RAY):

"acum 1 minut | RAY a răspuns (pentru Brizbriz):
Uita-te la răspunsurile tale atac la persoana, jigniri"

deci tu nu bati campii, nu faci pe cineva tampit din prima si fara nici un argument
iar eu nu fac decat atac la persoana si jigniri, nu vin cu argumente CLARE

ok, iti doresc o viata lunga si la tine in cap, ca in rest, cam esti pe dinafara

| Brizbriz a răspuns (pentru RAY):

"acum 23 minute | RAY a răspuns (pentru Matei_Flor_1988):
Https://www.worldremit.com/en"
incearca sa scrii "iraq" in casuta send, vezi daca iti apare
siiii, inca odata confirmi cat esti pe DINAFARA

| Matei_Flor_1988 explică (pentru sadrian46):

Nu stiu unde-i tine familia lui.Noi le-am cerut niste bani si ei nu stiu cum sa ne ajute.