| Lukas1994 a întrebat:

care este termenul limita pentru a plati o amenda judiciara?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ar fi bine sa iei legatura cu instanta care a aplicat amenda judiciara. Eventual vezi daca s-a trimis dispozitivul la ANAF. In dispozitiv scrie cand si unde s-o platesti. Instanta care a aplicat-o o executa. Se trimite dispozitivul la Administratia financiara. Si acolo o sa platesti.

| Lukas1994 explică (pentru Salontanul):

Multumesc pentru raspuns, am inteles ca aceasta amenda poate fi platita si in rate, cu cine trebuie sa iau legatura in cazul acesta?

| Salontanul a răspuns (pentru Lukas1994):

Tot din dispozitiv poti afla sau un avocat. Eu nu stiu de asa ceva!

5 răspunsuri:
| Lazar_Ana_Maria_1981 a răspuns:

In 10 zile de la primirea comunicarii
Taxa judiciară de timbru se plătește anticipat. Dacă până la termenul prevăzut de lege sau stabilit de instanță nu se plateste taxa, cererea va fi anulată ca netimbrată sau, după caz, va fi soluționată în limitele în care taxa judiciară de timbru s-a plătit în mod legal. De asemenea, în situația în care cererea de acordare a facilităților la plata taxei judiciare de timbru a fost respinsă, iar reclamantul nu a achitat în termenul stabilit de instanță taxa de timbru datorată și nu a depus la dosar dovada plății, instanța procedează la anularea cererii ca netimbrată

| Salontanul a răspuns (pentru Lazar_Ana_Maria_1981):

Alo! Daca nu te pricepi, nu te baga! Omul vorbeste de amenda judiciara si tu ii spui de taxa de timbru. Sunt doua lucruri complet diferite.
Amenda judiciară este o sancțiune procesuală ce se aplică în cazul încălcării anumitor reguli de procedură în cursul procesului penal, încălcări ce constituie abateri judiciare; aplicarea amenzii judiciare se face de către organele judiciare.
Taxa de timbru (in general) este o categorie de venituri ale bugetelor locale care se percep cu ocazia formulării/ introducerii unor cereri sau acţiuni. In particular (in justitie) aduce venituri categoriilor de instante: judecatorii, tribunale, curti de apel si ICCJ.

| Lazar_Ana_Maria_1981 a răspuns (pentru Salontanul):

Ai dreptate, termenul este 10 zile de la primirea instiintarii