| Melisa_Melisa_1996 a întrebat:

ce se poate intampla daca am fost in Germania, am avut ceva probleme si trebuia sa plec in Romania, am avut facuta asigurare de sănatate pe care când am plecat de acolo eu nu am mai platit. Asta fiind platita de stat acum. Care sunt consecințele daca as vrea sa ma intorc? Sau ce mi se poate întampla in cazul in care nu mai merg?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intampla ca nu mai ai asigurare de sanatate de la data cand n-ai mai platit.

5 răspunsuri:
| Melisa_Melisa_1996 explică (pentru Ioandelasal):

Deci eu daca ma-si duce inapoi la lucru, nu mi se trag jos banii ăia din salar?
Te intreb că habar nu am cum merge treba, că mi-a spus cineva chestia asta. Mulțumesc pentru răspuns.

| Andreeush a răspuns:

Nu mai ai asigurate de sănătate.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Melisa_Melisa_1996):

Nu se retin bani pentru perioada cat nu ai muncit, doar de cand incepi sa muncesti.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca asigurarea ta medicala a fost era privata, atunci la reîntoarcerea ta in Germania vei plati cat va fi factura de plată. Daca nu o plătești, cei de la asigurare te duc in instanță pentru a plăti factura pe care le datorezi, de altfel o poți plăti și în rate.
Daca ai lucrat cu contract de munca și ai renunțat la serviciu, atunci ți se oprește și asigurarea ta medicala.

| Melisa_Melisa_1996 explică (pentru MihaelaDart):

Mulțumesc mult!