| DemirCBAlessya a întrebat:

Bună ziua de ce nu-mi pot face card bancar cu buletin provizoriu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu sa existe vreun motiv intemeiat, de altfel si cartea de identitate provizorie constituie act de identitate.
Ai fost la vreo banca, te-au refuzat pe acest motiv si nu ai intrebat de ce?

| sierra1 a răspuns:

Dacă banca așa zice, așa faci. Reguli interne!

| helpforyou a răspuns:

Pentru:
"Cartea de identitate provizorie se eliberează în următoarele cazuri:

când persoana fizică nu posedă toate actele necesare pentru eliberarea cărţii de identitate;
în cazul cetăţenilor români cu domiciliul în străinătate care locuiesc temporar în România"
https://spcepcv.ro/carte-de-identitate-provizorie/

Deci ori nu esti in tara ori nu esti in regula cu toate actele.