| Haifaa a întrebat:

Exista companii care produc cosmetice ca sa pot sa închei un contract pentru ca face propiu meu brand. Ei doar sa îmi producă cosmeticele!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Brand înseamnă marcă. Ca să ai o marcă pentru un produs, trebuie să ai deja produsul și apoi să ceri la OSIM o marcă, un brand. O fabrică de produse cosmetice are propriul ei laborator de creație și dezvoltare de produse noi. Astfel, ca să producă ceva creat de tine, este puțin probabil. Mergi la fabrică, iar dacă vor accepta să stea de vorbă cu tine, atunci ai o șansă. Dar asta nu prea se întâmplă.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este atat de simplu sa-ti creezi propriul tau brand de cosmetice, fiindca trebuie sa ai propriul laborator, sa faci teste pe animale, sa verifici produsul inainte sa-l pui p piata, uneori necesitand 1-2 ani.
Bradnduld e cosmetice este ceva greu de obtinut, cu implicatii mari farmaceutice, legale, studii medicale studii de alergii samd.
Una este sa-ti afci tu acasa un amestec de plante sau uleuri si alta este sa creezi un brand, pe care doresti sa-l inregisterzi si sa-l vinzi pe piata.
Pentru acest lucru ai nevoie de bani seriosi, sute de mii de dolari pentru un laborator foarte mic, care nu-ti va pemrite rpobabil decat sa fabrici dupa 1-2 ani de teste si aprobari, o cantiatte de 50-100 de borcanele, ca nu ai fabrica, sa le poti umple industriale, cu masinarii.

| sierra1 a răspuns:

Aaa, tu ești Estee? era să nu te recunosc, ți-ai schimbat username-ul (Estee Lauder)

| johnnny123 a răspuns:

Binenteles ca exista... Exista companii care produc orice.

Intrebarea este daca esti tu capabila sa negociezi cu aceste companii, sa sustii costurile si sa construiesti un brand.

Judecand dupa faptul ca pui intrebari pe TPU, as zice ca nu ai in CV vreun job de CEO la L'Oréal

| Panamax a răspuns:

Poate vreo batranica care mai face sapun din grasimea ranceda de la porcul de anul trecut.