| Radandam a întrebat:

Ca cineva sa iti bage bani într-un cont ii trebuie codul IBAN dar trebuie sa ii specifici și tot numele? Dacă ai un nume și 2 prenume, ii poți spune numele și doar un prenume din cele 2?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie tot numele si daca ai două prenume le scrii si pe acelea.

| anonimg a răspuns:

Este suficient numele și un singur prenume.
Mai degrabă există restricții când este vorba de scoaterea banilor decât de depunerea lor.
Dacă deținătorul contului nu-și știe codul IBAN, îl poate afla dacă merge la bancă sau daca dă un telefon la bancă.

| LPCTSTR a răspuns:

Numele persoanei contului + IBAN-ul. Asta trebuie s-o-ntrebi pe ea, desi ma indoiesc ca mai conteaaza prenumele, dar depinde de la banca la banca si de la institutie la institutie.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca te gandesti sa faci vreo smecherie sa stii ca in caz ca vor sa te gaseasca e de ajuns si cu codul IBAN pentru ca banca are toate informatiile despre tine. Doar zic.

| Radandam explică (pentru Furnicuta000):

Ce șmecherie as putea face? laughing))

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Radandam):

Am mai vazut intrebari de genul laughing