| cosmic_ray a întrebat:

Cam cat costa sa faci o copie legalizata la un act (certificat de nastere)?
Pretul variaza in functie de notar sau e fix? Eu locuiesc intr-un oras cu doar 2 notari publici si sunt cam scumpi din cate am inteles. Trebuie neaparat sa merg in orasul meu natal, nu?

Răspuns Câştigător
| Daniel TM a răspuns:

Pretul variaza de la un notar la altul. Conteaza si zona in care il gasesti, ca daca e in centru, e clar ca e mai scump. Eu am facut o copie legalizata dupa certificat la vreo 7 sau 8 ron.
Nu poate sa ceara prea mult, eventual pana in 15 ron.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Onorariile notarilor publici nu sunt fixe, depind de fiecare notar. Sunt fixate doar onorariile minime, sub care nu se poate merge, la care se adaug TVA de 24%.
Onorariul minim pentru legalizare de copii este de 3 lei pe pagina, la care se adauga TVA de 24%, deci in total cca 4 lei/pagina. Numai bine!

| cretzufinish a răspuns:

Nu trebuie sa mergi tocmai in orasul tau natal, merge la oricare alt notar public. Tarifele ar trebui sa fie aceleasi si costa in functie de marimea si nr de pagini a actului pe care vrei sa-l legalizezi. De ex un certificat de nastere pe mine m-a costat 10 lei. Papa

| loredanna a răspuns:

Nu stiu exact. eu am dat pe un contract de concesiune de 5 pagini 30 de ron la galati, oricum mai mult de 10 ron nu te ajunge

| Ifrim_Marian_1961 a răspuns:

La un certificat de nastere, plus diploma de bac, m-a costat,
47, 60 lei ( fata, verso ) la un notariat di buc. ( aparaorii patriei )