| SingleForOne a întrebat:

Când cineva face un contract de creditare, totodată primește și factura primei rate? Sau cum se numește acel document? happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este factura ci un scadentar (grafic de rambursare) in care se specifica ratele lunare si data din fiecare luna pana la care trebuie platita rata lunara.

3 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

Unde ai făcut creditarea? banca, instituție de creditare nebancara? Ar trebui sa primesti termenii și condițiile contractului de credit pe care intenționați să îl semnați. Este vorba, în special, despre:

principalele caracteristici ale contractului
valoarea creditului și costul său
dobânda anuală efectivă (DAE – o cifră unică reprezentând costul total al creditului, inclusiv dobânzi, comisioane, tarife și orice alte taxe)
numărul, frecvența și valoarea tuturor plăților dumneavoastră

| Emma30555 a răspuns:

Se face contractul apoi primești un grafic de rambursare unde se specifica data și rata

| mi25 a răspuns:

Cei ce ti-au raspuns nu cred ca au inteles intrebarea.
La incheierea contractului primesti ceea ce ti-au spus si poate alte documente.
Prima rata o platesti ia o luna de la data incheierii contractului, pentru care, daca o platesti in numerar la caseria (ghiseul) bancii (firmei) care ti-a acordat creditul sau o scoti de pe net, daca platesti online.