| Cristian21111 a întrebat:

Bună, in data de 30.08. 2019 am semnat cu E-on un contact pe baza cum ca îmi cumpăr centrala in rate de la ei pe o perioada de 36 luni. Pe contract scrie clar ca plătesc rata când este pusa în functiune, asta însemnând în data de 20.01. 2020, mi-a venit factura /rata respectiva am plătit tot timpul, sunt la zi cu ele și eu practic acum în februarie 2023 ar trebui sa termin rata, când am sunat la ei sa vad cât timp mai am de plată îmi zice ca mai am pana în decembrie anul acesta. Asta ar fi 47 de luni, nu 36 de luni cum se specifica în contract. Oricum merg mâine la ei sa lămuresc ca nu este ok. Dar a mai pățit cineva asa? Practic nu o sa îmi convină sa plătesc eu încă câteva luni dacă pe contract nu scrie.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vezi, cat este comisionul lunar al bancii care deruleaza ratele!

| Cristian21111 explică (pentru Bula):

Nu arata, scrie ca prima luna 12. 907 lei (aprox) și ultima luna 344 lei, și scrie 36 luni. Dar faza e ca scrie pe contract ca plătesc în fiecare luna 451 lei cu TVA inclus și pe factura plăteam 520 cu TVA inclus. Practic am dat mai mult decât se scrie în contract 36x520=18.720 lei.

| Bula a răspuns (pentru Cristian21111):

Firmele "de energie" nu prea mai tin cont de preturile contractate.
Ei aplica un tarif apropiat cu ceea plafonata de guvern.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai, conform celor spuse de dumneavoastră, rata la centrala ar fi trebuit să o fi finalizat in august, anul trecut, 2022
36 de luni sunt echivalentul a 3 ani, ori, din 2019 și până în 2022, sunt 3 ani.
Daca nu vor să vă închidă contractul, puteți sesiza organele competente, in acest caz ANPC(asociația națională a protecției consumatorului) și altfel ar trebui să fiți despăgubit pentru lunile achitate adică septembrie -decembrie 2022!
Acum, sper că v-am putut ajuta cu ceva!
Numai bine!

| Cristian21111 explică (pentru Hyperion7):

Pe contract scrie clar ca plătesc din ziua în care este pusa în funcțiune centrala adică din 20.01. 2020
Si pana anul acesta sunt 3 ani. Mulțumesc pentru răspuns

| Hyperion7 a răspuns (pentru Cristian21111):

In acest caz da.

| helpforyou a răspuns:

Dacă nu ai restanțe atunci 36 de rate achiți!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Așa ceva se întămplă doar în Romania