| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre insolventa si faliment?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Termenul corect este insolvabilitate.
Insolvabilitatea reprezinta incapacitatea unei firme de a-si mai achita obligatiile fata de creditori (fie ei banci, furnizori, salariati samd). In momentul in care la solicitarea unuia sau mai multor creditori insolvabilitatea este confirmata printr-o sentinta judecatoreasca, firma intra in faliment.
Mai concret, o firma aflata doar intr-o situatie de insolvabilitate poate sa isi continue activitatea, ba chiar mai sunt sanse sa isi revina. In momentul in care intra in faliment, instanta numeste un lichidator care va administra firma in scopul de a achita cat mai mult posibli din datorii, in general prin vanzarea bunurilor pe care firma le mai detine.

| borsec a răspuns:

Http://www.dreptonline.com/......entul.html
Ai aici un link poate te ajuta sa te lamuresti.

auran
| auran a răspuns:

* Insolvenţa este acea stare a patrimoniului debitorului
care se caracterizează prin insuficienţa fondurilor băneşti
disponibile pentru plata datoriilor exigibile:
a) insolvenţa este prezumată ca fiind vădită, atunci când
debitorul, după 30 de zile de la scadenţă, nu a plătit datoria sa faţă de unul sau mai mulţi creditori care au pretins plata unor creanţe certe, lichide şi exigibile;
b) insolvenţa este iminentă atunci când se dovedeşte că
debitorul nu va putea plăti, la scadenţă, datoriile exigibile angajate, cu fondurile băneşti disponibile la data scadenţei.

* Prin procedura falimentului se înţelege procedura de
insolvenţă concursuală şi colectivă care se aplică debitorului în vederea lichidării averii acestuia, pentru acoperirea pasivului, fiind urmată de radierea debitorului din registrul în care este înmatriculat.

| cristi a răspuns:

Firma aflata insolventa, este in situatia de incapacitate de achitare a platilor insa firma inca functioneaza, falimentul inseamna situatia firmei respective data de o instanta judiciara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se bazeaza pe principiul desfacerii pietei, in general

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce articol interesant. Sper sa fie si altele de genul acesta. Ciprian, Expert in insolventa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din pacate foarte multe firme urmeaza sa sau au intra deja in insolventa sau chiar in executare silita