| imihaistoian a întrebat:

Care este diferenta dintre factura si chitanta?

Răspuns Câştigător
| Andreea52 a răspuns:

Ce este o Chitanta? - Definitie

Chitanta este un act scris prin care se dovedeste primirea unei sume de bani, chitanta reprezinta documentul cel mai des utilizat de catre agentii economici.

Chitanta mai poate fi definita si ca un document avand valoare contabila, emis cu ocazia vanzarilor produselor sau prestarii serviciilor cu plata in numerar. Chitanta trebuie sa includa in pret si TVA -ul aferent.

Emiterea unei chitante justifica automat primirea unei sume de bani in numerar de catre emitent. Chitanta reprezinta la fel ca si factura un document primar pe baza caruia se inregistreaza o operatiune contabila

Elementele obligatorii pe chitanta, sunt urmatoarele:

- denumire furnizor
- CIF furnizor
- nr de inregistrare la registrul comertului al furnizorului
- adresa furnizor
- suma incasata (in cifre si litere) si ce reprezinta aceasta
- denumire client
- adresa client
- data emiterii chitantei

Factura este un document contabil emis de o companie (furnizorul), către o altă companie sau persoană (clientul), document ce conține lista cu produsele vândute sau serviciile prestate clientului de către furnizor. O factură mai conține datele de identificare fiscală a clientului (emitentul), datele furnizorului (persoana fizică sau juridică), cota de TVA, precum și prețul, cantitatea și valoarea fiecărui produs vândut.

3 răspunsuri:
| oanard174 a răspuns:

Factura-ai de platit
Chitanta-precum ca ai platit(dovada)

| mihai90000 a răspuns:

Factura o primesti acasa in plic si te instinteaza ce ai de platit sau cat ai de platit si chitanta o primesti dupa ce achiti o oarecare suma trecuta pe factura