| SHAGYMUDLEn a întrebat:

Care este varsta minima pentru a face un card de credit la contul cu alocatia mea?

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Poate card de debit vrei sa spui. Cardul s-a transformat în unul de debit când am făcut 18 ani automat practic.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Card de debit poti sa-ti faci la si la 15-16 ani, dar trebuie sa mergi cu parintele.
Dupa 18 ani, nu o sa mai ai nevoie.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Card de credit poti obtine dupa ce ai un venit lunar cu caracter de continuitate si, de regula, dupa 18 ani.
Pentru a primi alocatia pe card poti obtine card de debit, de la varsta de 14 ani, avand CI si mergand la banca impreuna cu un parinte.
Daca ai cont bancar poti solicita singur un card de debit.

| CosminCD a răspuns:

Crede-mă, nu vrei să ai niciodată un card de credit.

| Violleta2022 a răspuns:

Credit Cradul este un imprumut bancar pe card, pe care ti-l da banca doar daca ai peste 18 ani, si ai servici permaent de minim 1 an de zile.
Ce vrei tu, este un DEBIT CARD, care este legat de contul tau bancar, unde iti intra alocatia. Ala se da si copiilor, ca banca nu-ti da nici un credit pe el, tu cheltuind cu cardul, doar cati bani ai in cont.