| Girly97 a întrebat:

Care sunt demersurile necesare pentru a ma muta in Marea Britanie si sa muncesc ca tehnician maseur? M-am saturat sa traiesc in Romania pentru ca nu primesc niciun sprijin din partea nimanui si de 3 ani de la absolvirea liceului ma duc saptamanal la zeci de interviuri insa sunt intotdeauna refuzata din cauza discriminarii fata de dizabilitate. Tocmai din cauza discriminarii NU doresc sa imi fac certificat de handicap pentru ca dizabilitatea intelectuala este o afectiune care intra in sfera psihiatriei si o sa creada angajatorii care vad un astfel de certificat ca sunt cu capul si ma vor refuza si voi avea mai multe probleme la angajare decat am acum. Pot munci si sunt independenta dar nu doreste niciun om sa imi ofere sansa vietii. Cu marginalizarea persoanelor cu dizabilitati in Romania fiind obisnuita nu am vreo sansa la o viata normala in tara asta, de aceea m-am saturat de aceasta situatie si vreau sa plec din tara, oricat de greu ar fi pentru familie sau cunoscuti, nu vrea nimeni din tara sa ma ajute sa am o viata mai buna si toata lumea crede ca nu pot munci. Am certificat de calificare ca tehnician maseur si cunosc foarte bine limba engleza. Care este pasul urmator?

4 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

Ai diagnosticul de mica......ai fost recent la doctor? ti l-au reconfirmat? cauta pe net agentii care iti pot gasi joc in uk si du-te.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Scrii prea bine pentru o persoana cu astfel de dizabilitate.
Cine și cum se pune un astfel de diagnostic?
Nu poți consulta o comisie de evaluare ceva?
Cat despre 'urmatorul pas'. Atât timp cât știi limba, caută-ti centre de genul pe internet și suna-i sau trimite-le un mail.

| Girly97 explică (pentru BuLaNNNeL):

Asa este, pare ca nu am insa dizabilitatea intelectuala (retardul mintal) exista de la nastere, m-am nascut cu o astfel de dizabilitate si chiar daca mi-am imbunatatit semnificativ functionalitatea aceasta dizabilitate este permanenta. Diagnosticul il am de mica.

| Girly97 explică:

Mulțumesc pentru răspuns...