| violette a întrebat:

Cat castiga un agent de asigurari? Ar merita sa ma bag in afacere sau nu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Agentia este recunoscuta?
Daca DA, merita cel putin pentru cateva luni, asta iti va aduce in sfarsit un prim loc de munca sa-l inscrii pe CV.
Asculta-te pe tine si nu pe cei care te descurajeaza, o data tot trebuie luat taurul de coarne.
Succes.

8 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Foarte bine se castiga daca lucrati pentru un broker de asigurare. Colaboreaza cu toate firmele de asigurari si puteti oferi clientului cel mai bun produs la cel mai mic pret.

| andreea3216 a răspuns:

Veniturile unui agent de asigurari pot sa fie intre 0 RON si multe mii, poate zeci de mii de RON in unele cazuri fericite. Depinde foarte mult de gradul tau de implicare, cunostinte, putere de convingere si noroc.
Daca vei vinde asigurari RCA, CASCO sau de locuinte la prieteni nu te vei imbogati, daca le vei vinde insa la companii cu parcuri auto mari sau vei vinde asigurari complexe si scumpe (viata, transport, etc) atunci ai mari sanse sa dai lovitura. Succes in asigurari!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Poate castiga foarte mult sau deloc. Depinde de cat de activ este si cati clienti poate sa convinga sa dea banii pe loc, adica intr-o luna. Plata ta este un anumit procent din suma pe care omul o achita in luna respectiva. Procentul depinde de firma de asigurari si de ce fel de asigurari sunt: viata sau non-viata. Agentul de asigurari care si-a facut un portofoliu bogat in primul an(nr.de clienti), in anii urmatori el va primi comision (mai mic, este drept) de la toti cei care continua sa-si reinnoiasca polita. Astfel banii vin singuri.

Trebuie sa-ti placa astfel de munca, sa fii un caracter tare, tenace, care sa nu se demoralizeze de la un "NU" si sa continue pana gaseste omul care-i va raspunde "DA". Este o munca de teren, pe arsita, ger, sau ploaie, cu intalniri la care astepti si clientul nu vine. Biroul il vezi doar dimineata, in rest in lumea larga dupa clienti. Am trecut prin asta, am castigat bine dar nu mi-a placut deloc!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Iti recomand sa colaborezi cu un broker, le poti pune pe masa clientilor oferte de la companiile pe care ei le prefera, plus ca obtii preturi si conditii diferite de la fiecare.

| gabrielgypps a răspuns:

Violetta, iti spun sincer sa nu te bagi in asigurari, mai ales in tara asta si in vremurile astea.
Hai sa fim onesti si sa nu ne ascundem dupa deget, bune intentii, chef de lucru, aspiratii etc.
Romanii nu-si fac asigurari, daca nu-i obliga legea si chiar si asa sunt destui cu masini neasigurate, apoi cele de viata, de sanatate, cele de locuinta, sunt practic inexistente.
Un agent castiga procentual din polite, asa ca la cat mai putine polite incheiate, mai putini bani.

Daca ar trebui sa fii agent de birou, situatia ar sta putin mai bine, caci sunt totusi cateva milioane de polite auto de facut, insa si agentii sunt pe toate gardurile + internetul.
Cine are un serviciu stabil in alta parte si agata la poarta sau la bloc o pancarda ca este agent autorizat x firma de asigurari si in timpul liber mai face si cate o polita, toate frumos, fiindca e un ban in plus, experienta in domeniu. Daca vrei sa traiesti numai din asigurari, sa faci cariera, iti repet : uita!
Fa cum vrei, insa realitatea este prea dura in Romania incat sa mai visam cai verzi pe pereti. Bafta oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O solutie ar fi sa-ti oferi serviciile intr-o firma vreo 3 luni de zile fara plata, cu conditia ca dupa aceea sa ti se dea o recomandare de la acea firma, privind experienta acumulata la ei, in amanunt.
Bineinteles ca nu trebuie sa apara faptul ca nu ai fost salarizat(a).
Acest lucru trebuie consemnat din START intr-o intelegere scrisa in 2 exemplare (un exemplar pentru tine), cu conducerea firmei unde vei face acest stagiu, care sa fie inrudit cu specializarea TA!

P. S. Studentii fac stagii de pregatire, care se pot pune pe CV.
Studentii fac proiecte cu un profesor sau asistent, acestia ii pot recomanda la angajare.
Studentii pot fi angajati chiar pe perioade foarte scurte, sa arate ca stiu daca vor si pot, la fel aceste experiente isi au locul in CV.
Studentii pot face parte din enorm de multe asociatii, care le aduc experiente, acceptate de angajatorii inteligenti.
Studentii pot avea cate o slujba prin Europa pe perioada verii si asta e minunat sa apara in CV.
Studentii pot fi convingatori daca au bagajul plin de cunostinte teoretice.
Studentii nu au voie sa plece bratele, ei trebuie sa fie un exemplu de ambitie, reusita, pasiune.
Studentii trebuie sa fie creatori ai propriilor CV-uri.
Studentii devenind absolventi se nasc din nou, devin cineva: CINEVA TREBUIE SA FACA CEVA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poti castiga, un site in acest domeniu este si http://www.asiguracasa.ro/calculator_rca.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa devii broker de asigurari trebuie sa ai minim 18 ani. Nu conteaza ce studii ai. Fiecare companie de brokeraj are un sistem de cariera Multi Level Marketing.
Eu sunt broker de asigurari la o companie destul de prestigioasa.
Daca doriti sa faceti parte din structura mea va rog imi dati PM sau intrati pe site-ul echipei mele unde o sa gasiti date de contact.
http://www.asigurariro.ro/viewpage.php?page_id=2