| anonim_4396 a întrebat:

_Cat este comisionul pentru plata în euro în afara Romaniei cu un card de la o bancă cu sediul în RO?
Ce banca este de recomandat pentru astfel de tranzacții?

6 răspunsuri:
| ALEXXXL19 a răspuns:

Salut. Eu am card in Cehia și când vin în țară scot de la BCR și nu am văzut un comision pe desfășurător. Acuma na banca de aici e tot un fel de BCR

suntserios
| suntserios a răspuns:

Plățile la POS nu au comisioane in general indiferent unde ești și ce card ai.

| Demidol a răspuns:

Daca faci plati la un magazin, comisionul este zero. Cel putin astea sunt regulile. Unii le mai incalca.
Daca faci plati interbancare, comisionul este maricel si difera de la Banca la Banca. Daca scoti la bancomat, la fel. Asa ca "cea mai recomandata" este Banca similara cu a ta. Insa sunt sanse mici sa gasesti una identica.
Decat sa scoti numerar ca sa platesti la magazin, mai bine platesti cu cardul. Conversia (si la bancomat si la POS) se face la cursul BNR al zilei.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Demidol):

Ce misto ar fi sa se faca conversia la cursul BNR. Insa nu toate bancile fac conversia la cursul BNR.

| Demidol a răspuns (pentru suntserios):

Mie, de la Banca, asa mi s-a spus. Si e logic.
Iar conversiile intre banci, asa se fac. Alta e casa de schimb (chiar a Bancii), nu fa confuzie.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Demidol):

Nu fac confuzie.
Studiaza aici

https://www.wall-street.ro/......chimb.html