| Semy77 a întrebat:

Cat inseamna 85.00 roni in lei?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

RON este codificarea internationala a leului nou romanesc (Romanian new) si 85.00 RON (nun roni, nu are plural) inseamna 85 lei noi (scris in varianta engleza, unde punctul inlocuieste virgula de la noi) iar in lei vechi (ROL) inseamna 850.000 lei (un leu nou = zece mii lei vechi).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da roni nu tot lei sunt?

| Edisor27 a răspuns (pentru suntserios):

Cred ca is de aia moldovenesti

| suntserios a răspuns (pentru Edisor27):

Atunci sa ma scuze. nu imi functioneaza azi globul de cristal sa aflu ce vrea el sa intrebe

| Edisor27 a răspuns (pentru suntserios):

laughing

| octav005 a răspuns:

85 roni inseamna 850 lei vechi si 8500 roni inseamna 85 de milioane lei

| TCosminn a răspuns:

In lei vechi 850 de mii lei. E vorba de 85 Ron daca ai doua zerouri, inseamna nimic.