| Happy a întrebat:

Ce acte sunt necesare pentru a vinde un teren?

Răspuns Câştigător
| BisUltras a răspuns:

Salut :*
1) Contract de vanzare-cumparare sau donatie, autentificate prin notariat, prin care s-au dobandit atat terenul, cat si constructia.
2) Certificat de mostenitor care atesta faptul ca imobilul a fost dobandit de actualii proprietari prin mostenire, impreuna cu actele de proprietate ale defunctului.
3) Hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, pronuntata in urma unui proces de divort, partaj etc., in baza careia imobilul a fost atribuit in deplina proprietate si posesie actualului proprietar.
4) Titlu de proprietate, eliberat de Comisia Judeteana de Stabilire a Dreptului de Proprietate asupra Terenurilor.
Aceste titluri de proprietate s-au eliberat proprietarilor carora li s-a reconstituit sau constituit dreptul de proprietate asupra terenurilor, in baza Legii fondului funciar nr. 18/1991.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actul/actele de identitate ale proprietarului/proprietarilor, certificatul fiscal scos de proprietar, in care sa se ateste ca este la zi cu plata impozitelor(se ia de la Serviciul impozite si taxe al primariei de la locul situarii terenului) si extrasul CF de autentificare(pe acesta il solicita notarul public la care vrei sa inchei contractul, dar trebuie ca si proprietarul sa semneze cererea catre Cartea Funciara). Numai bine!

| kosty0405 a răspuns:

In primul rind titlul de proprietate, apoi faci intabularea terenului si apoi de la primarie certificat de instrainare, dupa care la notar. daca nu ai titlul un alt act din care sa rezulte ca esti detinatorul de drept al acestui teren.

| Matsurakis a răspuns:

Actul de proprietate, extras de carte funciara, plan de urbanism zonal - sa ateste daca se poate construi pe el.