| ptm95 a întrebat:

Imi spuneti va rog, ce acte imi trebuie pentru a vinde un teren agricol daca proprietatea este pe numele parintilor (decedati) si fratele meu este plecat in Spania; dau funda...

Răspuns Câştigător
| Alicezzz a răspuns:

Contractul de vanzare cumparare se va incheia in forma autentica de catre notar.
Actele necesare sunt:
- titlul de proprietate asupra terenului
- documentatia cadastrala avizata de OCPI in a carei raza teritoriala se afla terenul
- extras de Carte Funciara emis la cererea notarului de Oficiul de cadastru si publicitate imobiliara in a carei raza teritoriala se afla terenul
- certificatul de atestare fiscala emis la cererea vanzatorului si care atesta achitarea obligatiilor fiscale referitoare la teren
- adeverinta de rol care atesta ca terenul se afla in intravilan sau extravilan si categoria de folosinta
- adeverinta atestand exercitarea dreptului de preemtiune pentru terenurile agricole situate in extravilan. Se elibereaza de primarie
- actele de identitate ale vanzatorului si cumparatorului, in original.

| ptm95 explică (pentru Alicezzz):

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns. Acum sper sa am noroc cu vanzarea.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand va trebui sa faci procedura succesorala si sa obtii certificatul de mostenitor pe care notarul il va inscrie in Cartea funciara si astfel deveniti proprietari tu si fratele tau. Abia apoi poti vinde legal partea ta.
Du-te la un notar public, de la ultimul domiciliu al parintilor, cu certificatele de deces ale acestora si acesta iti va explica totul.

| Alicezzz a răspuns:

Si in cazul in care si fratele tau este mostenitor, clar nu se poate fara el, posibil cu o procura daca iti face fratele... mai multe info le afli si de la notariat!