| Andrei123Aa a întrebat:

Ce este ala un credit? Ajutati-ma sa il inteleg putin!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca te referi la un credit bancar.Este o suma de bani pe care banca ti-o da si tu, cu aceeasi suma si cu dobanda, achiti creditul inapoi bancii.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un împrumut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un concept in stiinte economice. Un credit e intelegerea intre 2 parti pentru a imprumuta o anumita suma de bani reali

| mihaela000ela a răspuns:

Daca vorbesti de credit bancar,suna cam asa: o operatiune de imprumut reglementata printr-un contract-adica,o banca iti da niste bani cu imprumut, in schimbul unui pret, numit dobanda.dar, si al altor costuri, mentionate in contract.
In alt sens credit =incredere.Adica a da credit unei persoane =a avea incredere in ea ..pana la proba contrara..cand,te dejamageste.