| niko463 a întrebat:

Ce este ala un digital?

3 răspunsuri:
| AlexStanica a răspuns:

Un digital se poate referi de ex:
- in fotografie la copia electronica (jpg) a pozei, nu pe hartie
- in cazul unui instrument de masura, la unul care arata cifre pe ecran, nu indica pe o scala folosind un ac
- in cazul unui echipament electronic, la unul care lucreaza precum un calculator, cu 1 si 0 in loc de variatii in semnalul electric

| HarryPotter a răspuns:

(despre aparate, dispozitive, sisteme) care măsoară, prelucrează, stochează asemenea semnale. (< engl. digital)

| Sound_9139 a răspuns:

Nu e analogic... nu inteleg intrebarea? ce anume e digital? eventual inseamna „numeric"