| barbualexandru a întrebat:

Ce este cont IBAN si unde il gasesc? ( la emag imi zice sa pun IBAN pentru detaliile de plata.)

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Initialele cuvintelor International Bank Account Number - numarul de cont bancar international. Contine 24 caractere(litere si cifre) si incepe cu codul tarii, pentru noi RO, continua cu 2 cifre care simbolizeaza felul contului, diferit de la banca la banca si apoi 4 litere care simbolizeaza banca, de exemplu pentru BCR acestea sunt RNCB, pentru BRD-GSG sunt BRDE etc si continua cu cifre si litere. Cred ca iti cere contul IBAN al cardului cu care faci plata, il ai in documentul pe care l-ai primit odata cu cardul. Normal nu ar trebui sa-ti ceara acest cont, ci doar cel inscris pe card. Numai bine!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Asta iti trebuie cand faci plata online. E un cod pe care il ai in plicul in care ti-au dat cardul. Sfatul meu este sa nu dai asa ceva pe site. Alege sa-ti trimita prin curier si platesti cash la livrare. E mai sigur.

| Sin a răspuns:

Il poti gasi si pe extrasul de cont.

| Ramona_5995 a răspuns:

Bună.
Este un număr de la contul din bancă, ăla îţi trebuie ca să depozitezi bani sau să scoţi.
Pa.pa!