| DaimlerAG a întrebat:

Doresc sa imi vand un cont intr-un joc si cel mai probabil o a fie cumparat din strainatate. Se poate face plata prin transfer bancar? Am cont la BRD. Daca da, trebuie dat altceva pe langa acel cod IBAN de pe extrasul de cont?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contul BRD trebuie sa fie in EURO, nu LEI ca sa poata face transfer. Asigura-te inainte. Si da, doar IBAN.

Dar vezi ca se pot transfera bani si prin western union, money gram etc.

| DaimlerAG explică (pentru anonim_4396):

Si nu pot sa ii cer persoanei respective, cumparatorului, sa schimbe in lei in strainatate si dupa sa ii depuna?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DaimlerAG):

Nu stiu asta. Am fost in strainatate ca turist dar am avut euro la mine. Nu stiu daca se poate sa schimbe din Euro in Lei.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru un transfer international este nevoie de:
- Account name (numele contului (aici este numele tau, complet si corect)
- Bank name (numele bancii tale)
- Branch identifier - (este un set de 4-5 litere de genul BRDCV)
- Codul IBAN: (care incepe cu ROxxBRD00000000xxxxxxx- cam asa ar trebui sa arate).
Bank address: BRD, Bucharest, Romania (de exemplu)
Payment currency: Euro ( de preferat)

Extrasul de cont nu te ajuta cu nimic, ca ala este o listare cu tranzactiile tale bancare.

Se mai poate face transfer si prin western union, dar trebuie sa dai datele dupa buletinul tau, foarte atent si foarte corect sa nu gresesti vreo litera sau cifra.
Bineinteles dai si numarul de mobil, ca sa poti fii informat cand transferul este facut, de exemplu: +40-700-000-000