| deadhoe a întrebat:

Ce-i aia comision? Nu cunosc multe lucruri legate de bani si chestii. Fara definitii copiate de pe net, ziceti cu cuvintele voastre.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Comisionul e suma de bani pe care o platesti cuiva ca sa iti faca un serviciu sau sa intermedieze un serviciu / tranzactie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comisionul reprezintă suma de bani care ii revinde intermediarului intr-o Tranzacție, de exemplu la 1000€, un intermediar îți vinde tie pachetul acela cu 1000€ iar intermediarul va primi automat, pentru ca ti-a vândut pachetul și a făcut un dublu beneficiu, respectiv pentru tine și unul pe pentru firma de la care provine pachetul, ii se va acorda comisionul, in jur e 20% din valoarea tranzacției, deci 200€, Funda?

| TheDarkDragon a răspuns:

Comision este de exemplu suma de bani pe care ti-o ia o casa de schimb valutar cand schimbi bani.Adica mergi la exchange si vrei sa schimbi 50 de euro in lei.Sa zicem ca acel exchange are un comision de 2%.Din valoare in lei a acelor 50 de euro pe care o sa ii primesti tu, 2% ramane la ei.

| jocker199 a răspuns:

Acel moment când un om străin petrece un timp în favoarea ta contra unei sume de banii
exemplu: vrei sa cumperi un apartament dar nu ai timp sa vizionezi u 100 de apartamente pana te hotărăști la unu atunci te duci la o agenție imobiliara ei te ajuta prin a reduce la maximum posibil vizionarea apartamentelor (în funcție de preferințele tale ) iar în urma acestui "favor" u le dai un comision