| Victor12768 a întrebat:

Ce înseamnă avans chenzinal? este un beneficiu al angajatului?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici un beneficiu, este o modalitate de plata a salariului in doua randuri, respectiv in cursul lunii, de regula spre sfarsit, se acorda un avans iar luna urmatoare se plateste diferenta de la avans la salariul realizat.

Bula
| Bula a răspuns:

Chenzina = salar
Avansul chenzinal = avans la salar (care se da, de regula, la jumatatea intervalului dintre doua salarii consecutive)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e beneficiu special. Unii dau salarul o dată pe lună, alții oferă un avans la 15 a lunii.

| Yuoia a răspuns:

Nu e un beneficiu.
Doar se da salarul din 2 bucati: avans si lichidare. Unora le este mai usor, pentru ca au ce cheltui doua saptamani. Dar la lichidare iau ce mai ramane.

| AaaaHihgma34rSharc a răspuns:

Foarte frumos!?
Am primit o tunsoare in stil tiribomba asa cum mi-am dorit de mic copil inspiratie bts.Am fost extraordinar de multumit!