| Sebastian230 a întrebat:

Ce licențe am nevoie pentru a vinde haine?
Eu cumpar hainele si apoi le fac designul

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie de nici o licenta, este nevoie sa ai o firma cu asemenea obiect de activitate.
Si nu faci nici un design, probabil ai vrut sa spui ca modifici ceva la ele.

| Simpatic a răspuns:

Cred ca ai vrut sa zici ca tu le ajustezi dupa cumparare pentru fiecare persoana in parte ca si cum ai face ceva la comanda, dar intrucat tu nu ai creat haina nu e ca si cum ai detine drepturi depline, dar nu cred ca intereseaza pe nimeni mai ales daca nu intri in branduri care sunt trademark.
Cred ca te complici cu modificatul, daca le iei de pe un site si le vinzi mai departe cu un adaos trebuie sa te inregistrezi ca SRL
Bine si nici asa nu stiu cat de multi fac asta pentru ca abunda olx-ul de exemplu de evazionisti care au haine pe putin in valoare de 20k euro la vanzare, tot felul de fakeuri precum Armani si sunt bine mersi nu i-a intrebat nimeni de ce nu au platit un ban la stat desi ei traiesc din asta de ani de zile. Ma refer la cei care vand adidasi, pantofi, costume, treninguri, tricouri etc ce poarta numele unor marci de renume.
Tu nu trebuie sa faci ca ei daca vrei sa fii in legalitate (si iti recomand asta ) atunci trebuie sa devii comerciant cu acte.
Cat despre modificarile de tip croitorie nu ma pricep exact dar banuiesc ca daca ai un mic atelier nu vad o problema in asta sau chiar si de acasa poti sa faci modificari, intrebi la Registrului Comertului ce domenii de activitate poti trece conform codul COR in care te incadrezi.
Eu as testa piata inainte, pentru ca sunt foarte multe persoane acum care "au descoperit" internetul si sistemul tip Drop shipping si nu numai
Daca functioneaza ceea ce vrei sa faci ca sa stii daca e rentabil sa iti deschizi o mica afacere in acest domeniu.

| Violleta2022 a răspuns:

"acum 14 minute | Sebastian230 a întrebat:
Ce licențe am nevoie pentru a vinde haine.
Eu cumpar hainele si apoi le fac designul"

Ce? Cum vine asta, intai cumperi haina si apoi ii faci designul?
Tu ai macar idee ce inseamna cuvantul "design"?

Designul il faci INAINTE sa croiesti o haina!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu cumpar hainele si apoi le fac designul.
Cum faci designul la o haină gata?

| dullcat a răspuns:

Daca tu cumperi hainele deja confectionate, ce design faci? Te referi cumva la upcycling si taierea+combinarea diferitelor parti ale lor pentru a obtine alte haine actuale? De exemplu @oneshirtstory pe insta face asa.