| teo_th a întrebat:

Ce mai este nou despre taxa auto de prima inmatriculare?

Răspuns Câştigător
| Irina a răspuns:

Se pare ca din 2010 se va transforma intr-o taxa anuala pentru toate masinile.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Nimic nou sub soare".
Deocamdata, fiindca (teoretic) taxa se va reduce cu 1/3 -me, chiar de astazi. Returnarea diferentelor se va face la cerere, la circumscriptiile financiare.
Practic: inca nu prea stie nimeni la finante care va fi procedura ( cum se calculeaza 1/3 big grin ), iar in unele locuri se recomanda depunerea unei contestatii pentru obtinerea diferentei din vechea taxa platita, care insa implica actiune in instanta si taxa de timbrere, timp etc.

| andreutz a răspuns:

Nou nu mai e nimic...in loc sa fie triplata, a ramas dublata. dar in nici un caz nu se va renunta la ea asa cum spera bisnitarii de masini laughing