| lifeistough a întrebat:

Ce parere aveti de conturile de economii destinate copiilor?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca sunt bune, asa o sa aiba bani la majorat. Numai bine!

| luiza a răspuns:

In principiu am o parere buna, orice economisesti acum prinde bine copilului cind e mare. Din ce în ce mai mulţi români apelează la produsele de economisire destinate copiilor, pentru că le oferă câştiguri mai bune decât produsele clasice, cu costuri minime. În plus, pe lângă dobânzile cu până la un punct procentual mai mari, copiii primesc de la bănci şi diferite cadouri, gen bani, jocuri sau servicii medicale la clinici private, unele limitate la această perioadă.
De regulă, operaţiunile nu sunt taxate, cum sunt deschiderea contului, depunerile şi încasările. Parintii au drepturi asupra contului pana la implinirea varstei

| pepe a răspuns:

Sunt bune, dar trebuie să studiezi bine piaţa până găseşti banca potrivită.
O alternativă sunt asigurările de sănătate cu rentă viageră pentru copii.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Sunt cu siguranta foarte bune, iar sumele necesare pentru inceperea unui astfel de cont de economii nu sunt deloc mari. Mai mult decat atat, invatamantul universitar nu mai este gratuit de mult. Unele firme preiau plata contractului, in cazul in care parintele, din motive medicale, nu mai poate plati. Daca doresti informatii detaliate, cu mare drag.

| gabrielle_1925 a răspuns:

Sunt foarte bune. Trebuie doar sa alegi banca a carei servicii ti se potrivesc cel mai bine. Sa economisesti niste bani pentru copilul tau e foarte bine. happy Din pacate nu stiu multa lume care sa faca asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

8n88tfytgfvvuygdsuguydzguyfgsfsdfsd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ING-ul au o oferta f. buna(ori aveau ).
Am o parere buna si parintii mei faceau asa ceva pe vremea lui ceausescu (cecurile alea de 5000 de lei ).
Acum devin obligatorii depozitele astea, in cativa ani nu va mai putea nimeni sa faca scoala ( studii superioare, in speta )altfel decat pe bani.
Repet-in strainatate conturile astea sunt destinate facultatii pe care copilul o va urma, parintii romani mai au pana se lamuresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conturi de economii ////// pentru copii!
Sint doua notiuni distincte.
1. Contul de economii care nu are nimic deosebit, depinde de banca si conditii
2. Destinatia poate fi care vrei tu! Pt copii, pentru soacra...
Din pacate singura institutie care era cu regim special si pentru economii s-a transformat in banca comerciala ( CEC ). Acum depozitele sint la mina bancilor si este destul de simplu pentru ele sa te lase in c--rul gol!
In legatura cu perversitatea sistemului, din pacate pentru copii nu exista un sistem adecvat virstei lor, pentru economisire. Totul depinde de un parinte.
Pina in 89 erau sisteme de economisire accesibile si copiilor dar ...atunci eram comunisti, nu capitalisti!
Atunci se stimula economisirea, cumpatarea, acum cheltuirea fara sens...( adolf )