| justsomeonewhotalk a întrebat:

Ce parere aveti de facultatea de stiinte politice din Iasi?

Răspuns Câştigător
| NicollHellen a răspuns:

Ai multe oportunitati dupa ce termii fac. Iti dau ceva de pe un site, o statistica asa mai ciudatica da merge: 40% lucrează în domeniul privat (piaţa de capital, birouri de audit financiar şi juridic, presa scrisă şi audio-vizuală etc.);

35% lucrează ca experţi în instituţii publice centrale şi locale (Preşedinţia României, Parlamentul României, Ministerul Afacerilor Externe, Ministerul Apărării Naţionale, Departamentul de Informaţii Publice al Guvernului, Banca Naţională a României, primării etc.);

18% dintre absolvenţi sunt încadraţi în învăţământul superior şi cercetarea ştiinţifică, urmând cicluri de studii aprofundate;

7% dintre absolvenţi funcţionează în calitate de consultanţi în cadrul unor formaţiuni politice.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| NicollHellen a răspuns:

Licenta in stiintele politice iti asigura accesul la urmatoarele profesii:
-functionar in administratia publica nationala si europeana
-expert in relatii publice si comunicare sociala
-consilier in organizatii politice
-consilier in firme private(piata de capital; birouri de audit financiar si juridic)
-jurnalist(presa scrisa si audio-vizuala)
-analist politic
-profesor de cultura civica etc

| Melinda1219 a răspuns:

Daca iti place istoria te vei descurca.

| cudyu007 a răspuns:

Ca facultate e ok... universitatea e super. acolo dau si eu.dar ca profil... mai bine ai alege altceva. nu stiu daca e chiar ok stiinte politice. depinde c viitor vrei tonguehappy