| ALEXICAmarketing a întrebat:

Ce randamente nete se poate obtine la Iasi la chirie? Am un amic care vrea sa cumpere o garsoniera pentru inchiriat.

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Randamente nete... in vreo 10-12 ani se amortizeaza si dupa aia ramii cu garsoniera care produce bani. Cam asta e treaba, pe scurt. De citi bani dispune amicul?

| Violleta2022 a răspuns:

Sa o cumpere in Cluj, ca are sanse sa o inchirieze cu 300-400 euro pe luna. Preturile sunt cu mult mai mari in Cluj decat in Bucuresti, probabil din cauza cerintei foarte mari.

| ALEXICAmarketing explică (pentru Violleta2022):

Dar si pretul unei garsoniere este parca la stele.

| ALEXICAmarketing explică (pentru GabiDumitrescu):

Are peste 130.000 euro dar nu vrea sa cumpere decat o garsonieră.
Ala viseaza la 10% pe an, deci in cam 7 ani amortizare ma rog daca profitul il reinvesteste tot la randament de 10%.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Daca e baiat destept, cu 130.000 ia un teren, trage pe el o casa, o vinde frumos ca duplex, si ia frumos macar un 15% in mai putin de 2 ani, poate chiar 1. Garsonierele nu prea se poarta la inchiriere, plus ca de regula chiriasii la garsoniere sunt si de o calitate umana mai scazuta, deci bonitate cam din parti. Vrei sa stii ca iti platesc aia chiria si nu fug cu frigiderul in spate, deci MACAR un apartament de o camera, preferabil de doua.

| ALEXICAmarketing explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu vrea sa inveseasca mai mult de 30% in imobiliare.Este mult mai bine sa ai active lichide:actiuni, obligatiuni.
La imobiliare trebuie sa te pricepi.Pe piata de capital poti sa faci 15% intr-un an numai din dividende.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Prietenul tau viseaza la chestii ireale, ca nu-i da nimeni 1000 euro pe luna, pe o garsoniera.
O garsoniera obisnuita se inchiriaza cu 200-250 euro pe luna.
O garoniera de lux in mijlocul orasului poate ajunge la 400 euro/luna.
Calculele si le poate face si singur!
Sa nu uitam ca, anual trebuie sa bage bani in intretinerea/reparatiile garsonierei, fiind datoria popietarului sa repare o chiuveta, un dus, wc si ce mai curre sau pica prin casa.
Iar chiria, mai ales daca se face printr-o agentie, ajunge la el doar 2/3 deoarece 1/3 sau 1/4 merge la agentia de inchiriere ca comision lunar.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Pe piata de capital poti si sa pierzi 95% intr-un an... Si din crypto poti sa faci 1500% intr-un an... sau sa pierzi 95%.winking
@AnaMaria50: Draga mosului, discutam cumva de Berlin aici? Iar scoti iepuri din joben... de aia cred ca m-ai si blocat, ca ti-am atras atentia cand mai debitai niste enormitati de genul asta. La agentii, comisionul UNIC e chiria pe o luna in cele mai multe cazuri. Deci agentia iti gaseste client, ii ia aluia chiria pe o luna comision, si cam asta e povestea.

| ALEXICAmarketing explică (pentru GabiDumitrescu):

Investitul constant numai in actiuni solide care dau dividende an de an nu are cum sa iti aduca - 95%tongueetrom,Fondul Proprietatea,Romgaz,BT, BRD, Transgaz, Electrica,Transelectrica,Alro Slatina,Bursa de Valori Bucuresti, Digi, Conpet, Nuclearelectrica, Purcari.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Toate sunt solide pana nu mai sunt solide... Bine, nu zic ca nu se pot face bani din bursa, dar nu e asa de usor pe cit fac unii sa para, ca asa am sta toti acasa si am scoate bani din bursa.winking

| ALEXICAmarketing explică (pentru GabiDumitrescu):

Economia este ciclica.Trebuie urmatit cu atentie ce se intampla in economie si sa anticipezi.
Eu am realizat +190% in 9 ani.E rezonabil.Citesc mult.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Da, dar intotdeauna exista si riscul unui crash. Bine, daca urmaresti piata non-stop si ai portofoliu foarte diversificat, cum zici tu 190% pe termen de aproape un deceniu mi se pare normal. Felicitari! happy