| noxdrunk a întrebat:

Salut.Am un prieten care a inchiriat o garsoniera pentru o noapte in care am dat un party.A doua zi,casa arata in ultimul hal(geamul de la usa spart, peretii plini de mancare, sticle de bautura peste tot.etc.)ne-am apucat de curatenie, iar proprietarii au venit in cel mai nepotrivit moment.Ne-au avertizat ca daca nu plecam cheama politia.(normal ca am plecat). Dupa cateva zile primesc un telefon(de la cel care a inchiriat garsoniera) in care mi-a spus ca daca nu da banii pe stricaciuni pana la un anumit termen il baga la puscarie pentru vandalism.(el sta in chirie in garsoniera asta in timpul scolii si a venit in vacanta pentru party,iar el a platit o garantie,in caz ca se fac stricaciuni nu ii mai da garantia) Il poate baga la puscarie pentru asta, e ceva legat? atata timp cat proprietarii pot lua din garantie sa plateasca pagube sau vrea el sa ne scoata la plata, zicand ca il baga la puscarie?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa-i faca plangere penala pentru distrugere, art.217 Cod penal, citez:
"ART.217. Distrugerea
Distrugerea, degradarea ori aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia sau împiedicarea luãrii mãsurilor de conservare ori de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlãturarea mãsurilor luate, se pedepsesc cu închisoare de la o lunã la 3 ani sau cu amendã.
Dacã bunul este proprietate privatã acţiunea penalã pentru fapta prevãzutã în alin. 1 se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate. Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã."

| SaveTheNature a răspuns:

Vai laughing). Petreceri da toata lumea. Dar unde le e capul unora atunci cand sparg geamuri si imptrastie mancare pe pereti?laughing Distractia costa.
Si eu sa fiu in locul propietarului as da in judecata pe cei ce mi-au distrus apartamentul. Mai mult ca sa le vina mintea la cap. Si din 2, 3 astfel de greseli sa se invete minte.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca ar face cineva in casa ta la fel i-ai zice ceva sau l-ai pupa? se poate intra la puscarie in cazul in care nu plateste ca e dauna in avutul privat.

| RoRares a răspuns:

Poate sa intre pentru vandalism, dar si proprietarul este de vina pentru ca va lasat casa inchiriata adica nu ca ar fi rau dar o petrecere fara nimeni nici o ruda in zona... si ei sunt de vina!

| Portretecreion a răspuns:

Mie mi se pare normal sa platiti toti pentru ca toti ati participat la petrecere, iar el a pus casa la dispozitie. despre ce suma e vorba?

| noxdrunk explică (pentru Portretecreion):

Eu am intrebat daca poate intra la puscarie(asta e singura problema)ca de bani nu-i problema.Intelegi?