| emylutza a întrebat:

Ce sa fac pentru a pune cativa bani deoparte?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Noi punem in banca la salariu o suma si apoi ne strangem in ce avem, uitand de banii din banca.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In primul rand o organizare eficienta si o lista cu prioritati, apoi economii.

| Psihoyounger a răspuns:

Pai sa zicem ca mergi la magazin si ceri o paine. Ea costa 2. 60 lei. De cei 40 de bani va vrea sa iti dea bomboane. Tu spune-i sa caute restul. Apoi pune0i deoparte. Cand iti ramane ceva, chiar si un leu, pune-l acolo. Daca ai salar, incearca sa pui lunar o suma(chiar daca mica)Incearca sa renunti la lucrurile nefolositoare, gen 5 parfumuri, revista Avon, oferte cu 2000 de minute pe telefon si toate lucurile de care te poti lipsi. Acum, nimeni nu spune sa traiesti fara sa iti mai iei nimic, dar fa ca tot ce cumperi sa fie in limita bunului simt. Vei vedea ca incetul cu uncetul, suma va creste. Si foarte important, sa nu iei niciodata din ei decat daca e vorba de o urgenta.

Psihoyounger

| stetoscop a răspuns:

Eu ii trimit mamei mele, altfel risc sa ma cadorisesclaughing

| Silvia a răspuns:

Gandeste-te ca e mai bine sa ii pune deoparte decat sa ii dai pe prostii.Eu reusesc... ii pun deoparte, si crede-ma ca este foarte frumos sa vezi ca ai strans ceva, mai ales ca noi avem nevoie de bani mai mereubig grin. Daca singura nu poti sa ii strangi, da-i mamei tale, asa cum a zis si stetoscop, ea va avea grija de ei si ti-i va da cand vei avea nevoie.big grin

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Incearca sa strangi in fiecare zi cate putin happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cheltuieli mai puține!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa cumperi doar ceea ce ai tu nevoie si sa pui deoparte!
daca stii ca nu poti sa-i pui deoparte, da-i banii mamei tale sa tii tina sau cuiva in care ai incredere, insa sa ii iei doar cand ai mare nevoiehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai in casa sau du-te la cineva la tara in mediu rural

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Redu costul si incearca sa cumperi cu bani mai putini, insa sa ai aceeasi satisfactie, avand in vedere ce ai vrut tu sa iei de acei bani

| M.madallina a răspuns:

Nu mai cumpara tot felul de prostii... o sa vezi ca o sa strangi bani.eu cumparam tot felul de reviste nefolositoare...

| TeoIonela a răspuns:

Tentatia asta de a cheltui bani... ce mare mai este Doamne,laughingasa e si la mine, dar banii mei stransi sunt la tata(care sper ca ii pastreaza)sau pune-i pe card ca sa nu-i mai vezi in fiecare zii si sa nu le mai simti mirosul de noi cumparaturilaughing

| fevrier a răspuns:

Uită-ţi portofelul acasă zilnic.