| Distratul28 a întrebat:

Ce salarii aveți lunar? Va ajunge salariul pentru toată luna?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Salariile sunt confidentiale, nu se zic in gura mare pe net.

Da, din fericire imi ajunge. Imi si ramane.

| Catrice a răspuns:

3500€ abia reușesc sa pun deoparte 100-200 lei sad

| Frank51 a răspuns:

Fiind student nu am venit stabil, totuși venitul anual cumulat din burse și salariu ajunge undeva la 15.000 lei, ceea ce pentru mine singur e suficient(pentru necesități).

| SingleForOne a răspuns:

1900, dintre care 1600 salariul și 300 bonurile. Da, cu sacrificii majore...

| anonim_4396 a răspuns (pentru SingleForOne):

Deindata ce esti single cum adica "cu sacrificii majore" Pe ce dracu chelui?
Ne plangem ca sunt mici salariile dar sa luam in calcul ca In RO viata e mai ieftina comparativ cu alte tari vestice.
Daca ai masina sau chirie atunci se mai intelege ca "e mai greu" dar in rest salariul minim pentru 1 persoana e suficient + poti face economisiri

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe ce lume traiesti cum sa fie salariu minim suficient + economii.

salariu minim te face sa supravietuiesti si atat

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Cat platesti pe mancare pe zi? Cat platesti la utilitati?
Eu sunt economic da Utilitatiile pe luna de vara mie niciodata nu depasesc 200lei. Mancarea. nu mananc mai nimic ca sunt la regim dar sa zicem asa rotunjit 500 lei pe luna(desi poate fi linistit mai putin). =700 lei. Pana la 1400lei mai sunt fix 700 lei. cu astia ce faci mai ei o haina mai iesi in oras da ii cheltui pe toti?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu abonamentul la net + tv + telefon ajunge la 150 lei luna.
Curentul vara asta a ajuns 150 lei si el ca AC, ca spalat mai des etc
intretinerea la bloc 200 lei

doar facturile curente 500 lei
ai nevoie si de transport si nu punem in calcul masina ca atunci minimul e economie nu mai ajunge... asa ca se mai duce 100 lei pe luna

Eu 1 persoana cu 500 lei pe luna asa avea o dieta precara... nu stiu cum zici tu ca poti trai decent cu mancare de 500 lei luna.

eu cred ca mancarea duce lejer la macar 800-900 lei pe luna
1000 lei daca pune la socoteala si sampon, hartie igienica, sapun, detergent samd.

si uite asa s au dus cei 1400...

si aici nu punem la calcul iesit in oras, masina, chirie, vacante, o electrocasnica noua, tigari, abonament la Netflix, sala samd.

Deci repet, minimul pe economie e petru supravietuire nu pentru eonomisire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pentru cineva cu salar minim se subintelege ca trebuie sa traiasca mai economic, Da aici e problema de multe ori aia mai saraci cumpara alimente mai scumpe decat persoanele cu bani. Eu am bani dar intodeauna am trait economic : Gaz 20lei? Lumina vreo 40 lei si asta mai nou ca stau mai mult pe pc inainte imi venea cate 15 lei rolling on the floor (frigiderul mi scos din priza ca n-am ce tine in el) Daca esti singur cat de des poti folosi masina de spalat... + Ceva intretinere la bloc cu apa, salubritate total 80 lei. Mai dau 40 lei pe internet si telefon, de tv nu am nevoie, Rotunjit
De mancat nu prea mananc, da sa zicem 15lei/zi din care 50% e e bauturi si chipsuri/fast food, in rest mananc 1/zi poate nici asa doar ciupesc cate Si tot nu slabesc

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact ce ziceam eu, ce zici tu acolo e trai de supravieturire nu trai decent. Simplu fapt ca nu ai nimic in frigider inseamna ca ai o dieta foarte nesanatoasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Eu am prezentat minimul de acolo se poate dubla. ba si mai bine ca majoritatea nu iau 1400 ci mai iau sporuri, bonuri pe langa. Da oamenii sunt asa: cand dau de bani Cheltuie tot instant dupa aia se planga ca viata e grea, aia nici cu 3000lei nu s-ar descurca.
Nu m-am nascut bucatar, mai experimentez dar numa ce necesita 5 minute sau mai putin de preparare, si aia fac pentru 1 zi
Am bani chiar suma frumosa da intodeauna am fost zgracit iar la mancare nu am pofte mi atat de indiferent ce mananc sau daca mananc sau nu rar ma ia foamea. Singura slabiciune imi erau dulciurile la care am renuntat in mare parte ca incerc a tine dieta.

| SingleForOne a răspuns (pentru anonim_4396):

Repede te dai cu gura mare... dar după cum a spus și suntserios, veniturile nu se discută public, sunt personale. Lecție învățată

| SasaSasa2000 a răspuns:

Eu momentan trăiesc pe spinarea părinților, deși am 18 ani.
oricum, pana la 30, mai e. big grin big grin big grin
Stai să al întreb pe Tata.