| P3d1a a întrebat:

Ce se intampla daca nu mai platesti chiria dupa 2-3 luni?

Vreau sa iau chirie dar am nevoie doar de cateva luni.

Din cate stiu nu prea se da pentru mai putin de 6 luni, dar garantia aceea e pentru 2-3 luni.

Cum se face plata? Platesc garantie plus plata pentru fiecare luna (luna 1 inclus) iar dupa ce expira contractul de 6 luni imi da garantia inapoi sau cum e?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca te intelegi cu proprietarul poti sa faci si pe 2-3 luni insa nu prea ii convine nimanui.

Da, in genral garantia e pentru 1 sau 2 luni, mai rar pentru 3.

Daca tu ai contract pe 6 luni si pleci peste 3 nu o sa vezi garantia cel mai probabil.

grantia se plateste la inceput si daca respecti contractul o primesti la loc la final.

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu ai cum sa dai teapa, platesti chiria aferenta viitoarei luni, si ai garantie platita deci tu pierzi daca pleci.

| mgtow a răspuns:

Daca nu ai platit 1 luna te poate da afara. Si iti pierzi garantia.

Bula
| Bula a răspuns:

Garantia acopera eventualele cheltuieli restante (cheltuieli comune, consumul apartamentului, chirie, repararea eventualelor stricaciuni cauzate de chirias).
Daca datoria se apropie de cuantumul garantiei, atunci poti fi avertizat.
Daca datoria depaseste garantia, atunci se poate anula contractul si poti fi dat afara, eventual pot fi retinute si bunurile tale pentru acoperirea datoriilor tale.

| P3d1a explică (pentru suntserios):

Deci plata pentru luna 1 e inclusa in garantie sau trebuie sa platesc si garantie si plata pentru prima luna la inceput?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru P3d1a):

Nu. Plata pe prima luna e o treaba, garanatia alta treaba